Ból kręgosłupa (ból pleców) dotyka nawet 84% Polaków. Niestety tylko połowa z nich podejmuje leczenie. To błąd, ponieważ nieleczony ból kręgosłupa prowadzi do trwałej utraty zdrowia – w tym nawet niedowładu. Z czasem pacjent zostaje praktycznie całkowicie wyłączony z normalnego funkcjonowania i nawet czynności, które dotychczas wydawały się proste, stają się problemem.
Spis treści:
Ból kręgosłupa – w tych sytuacjach potrzebna jest odpowiednio dobrana fizjoterapia
Ból kręgosłupa – jak sobie pomóc?
Ból kręgosłupa – dlaczego terapia polem magnetycznym jest skuteczna?
Lekarze podkreślają, że czas podjęcia leczenia przez pacjenta z bólem kręgosłupa ma kluczowe znaczenie. Im szybciej rozpoczniemy terapię, tym większa jest szansa, że uda się wyleczyć kręgosłup bez inwazyjnej operacji. Z kolei im dłużej zwlekamy, tym bardziej skomplikowane leczenie nas czeka. Zmiany, które zachodzą w naszym kręgosłupie i są przyczyną odczuwanego bólu, same się nie „naprawią”. A co więcej… cały czas postępują, dlatego tak ważne jest jak najszybsze podjęcie właściwej rehabilitacji.
Zdaniem eksperta:
Wojciech Kiljan – dyplomowany fizjoterapeuta
” Ból czy zawroty głowy, drętwienie kończyn, problemy z równowagą, ból szyi oraz pleców a także ciągłe uczucie zmęczenia to dolegliwości , których przyczyna może leżeć w problemach związanych z kręgosłupem. Nie powinniśmy ich bagatelizować i liczyć na to, że objawy te miną wraz z zażyciem tabletki przeciwbólowej. Ból to dla nas sygnał, że dzieje się coś niepokojącego. Można go porównać do czerwonej kontrolki w samochodzie, która w momencie, gdy się zapali świadczy o poważnym problemie. Jeśli weźmiemy tabletkę przeciwbólową i zbagatelizujemy ból kręgosłupa to tak, jakbyśmy wyłączyli czerwoną lampkę i ruszyli dalej w drogę bez usuwania przyczyny. W konsekwencji wiadomo, że za kilka może kilkanaście albo kilkadziesiąt kilometrów nasz samochód stanie. „
Ból kręgosłupa – w tych sytuacjach potrzebna jest odpowiednio dobrana fizjoterapia:
- jeśli bardzo często odczuwają Państwo ból kręgosłupa (ból pleców);
- jeśli często są Państwo zmuszeni do sięgania po środki przeciwbólowe;
- jeśli ból kręgosłupa utrudnia Państwu codzienne funkcjonowanie;
- jeśli muszą Państwo rezygnować z ulubionych czynności z powodu towarzyszącego bólu;
- jeśli obawiają się Państwo operacji i chcieliby Państwo jej uniknąć;
- jeśli leki przeciwbólowe coraz słabiej działają;
- jeśli mają Państwo wyniki badań obrazowych ale nigdy nie korzystali Państwo z pomocy profesjonalnego fizjoterapeuty
Odpowiednio dobrana fizjoterapia to często jedyny sposób na to, aby poprawić stan zdrowia i móc wrócić do sprawiających przyjemność aktywności. Leki przeciwbólowe jedynie maskują prawdziwą przyczynę dolegliwości. Nawet jeśli teraz pomagają, z czasem przestaną działać. Warto przede wszystkim pamiętać, że ból ma za zadanie ostrzec nas, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. To właśnie ten ból powinien nas skłonić do podjęcia kroków w celu eliminacji problemu. Musimy sobie jednak uświadomić, że prawdziwym problemem nie jest sam ból, ale to co go wywołuje. Bardzo istotna w walce z bólem kręgosłupa jest więc prawidłowa diagnoza – określenie przyczyny bólu.
Zdaniem eksperta:
Wojciech Kiljan – dyplomowany fizjoterapeuta
Jeśli walczymy jedynie z bólem, sami sobie szkodzimy. Z każdym miesiącem dolegliwość, która go wywołuje, pogłębia się i z czasem skutki mogą być już nieodwracalne. Każdego dnia powodujemy coraz większe uszkodzenia kręgosłupa. Pamiętajmy, że najlepsze efekty terapii osiągamy wówczas, gdy szybko działamy – wtedy, kiedy uszkodzenia nie są duże. Im dłużej zwlekamy, ignorując ból i maskując go środkami przeciwbólowymi, tym bardziej pogłębiamy problem. Z czasem jedynym rozwiązaniem staje się operacja, ponieważ pacjent nie jest w stanie już normalnie funkcjonować. W takiej sytuacji samą rehabilitacją nie jesteśmy w stanie cofnąć zmian, które dokonały się przez lata ignorowania bólu kręgosłupa.
Ból kręgosłupa – przyczyny
Mówiąc ogólnie, najczęstszą przyczyną bólu kręgosłupa jest siedzący tryb życia. W każdym kolejnym badaniu podkreśla się szkodliwy wpływ tego czynnika na jakość naszego życia. Nasz organizm po prostu potrzebuje aktywności fizycznej. Zwróćmy też uwagę, że pozycja, którą przyjmujemy w trakcie chociażby pracy z komputerem jest bardzo często nieprawidłowa. To prowadzi z kolei do pogłębienia problemów z kręgosłupem.
Przeglądając literaturę medyczną znajdziemy informację, że 90% ludzi na całym świecie przynajmniej raz w życiu cierpiało z powodu dolegliwości bólowych kręgosłupa. U niektórych osób przechodzą one samoistnie, niestety u większości nieustannie powracają. W tej sytuacji najważniejsze jest szybkie reagowanie pacjenta i ustalenie przyczyny problemu.
Pierwszym krokiem do zdiagnozowania przyczyny problemu jest zwykle wykonanie badań obrazowych takich jak rentgen, tomografia czy rezonans magnetycznych. Po ich przeanalizowaniu można postawić jakąś hipotezę co do przyczyny bólu. Niestety na podstawie samych wyników diagnostyki obrazowej nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na pytanie „Dlaczego kręgosłup boli?”. Do ustalenia prawdziwej przyczyny problemu i zaplanowania skutecznego sposobu leczenia potrzebny jest jeszcze szczegółowy wywiad oraz diagnostyka funkcjonalna przeprowadzone przez fizjoterapeutę. Dlaczego tak jest? Wyniki badań obrazowych takich jak rentgen, tomografia czy rezonans magnetyczny nie zawsze pokazują przyczynę dolegliwości bólowej. Wojciech Kiljan – dyplomowany fizjoterapeuta opisuje jeden z takich przypadków:
W ubiegłym tygodniu zwróciła się do mnie pacjentka, zawodowa kolarka, która odczuwa nieprzyjemne promieniowanie do jednej nogi. Na początku udała się z problemem do lekarza, który zlecił prześwietlenie kręgosłupa, a następnie na podstawie opisu (zwyrodnień, dyskopatii) zdiagnozował rwę kulszową. Zaleceniem były środki przeciwbólowe i przerwa od sportu. Przypomnę, że jest to zdrowa i silna kobieta, zawodowa kolarka. Nie ma mowy o zaprzestaniu treningów.
W swojej pracy z pacjentem najpierw przeprowadzam wnikliwy wywiad i wykonuje testy funkcjonalne dopóki nie zlokalizuje przyczyny problemu. W tym przypadku prześwietlenie kręgosłupa było zbędne ponieważ przyczyną dolegliwości było nieprawidłowe napinanie mięśni brzucha przez co kręgosłup nie był stabilny.
W pierwszej kolejności zastosowaliśmy zabieg pulsacyjnym polem magnetycznym niskich częstotliwości, w celu regeneracji tkanek. Następnie nauczyłem pacjentkę napinać mięśnie brzucha w prawidłowy sposób. Po terapii promieniowanie nie powróciło, a pacjentka wróciła do najcięższych treningów bez bólu.
Warto zapamiętać:
Planowanie leczenia bólu kręgosłupa jedynie na podstawie wyników badań obrazowych może znacznie obniżyć jego skuteczność i wydłużyć czas potrzebny na złagodzenie objawów. Do ustalenia przyczyny problemu konieczny jest również wywiad z pacjentem oraz dokładne badanie manualne przeprowadzane przez fizjoterapeutę.
Ból kręgosłupa – jak sobie pomóc?
Bardzo skuteczną formą leczenia bólu kręgosłupa jest odpowiednio dobrana fizjoterapia. Jest przy tym nieinwazyjna i w pełni bezpieczna dla pacjenta. Pozwala nie tylko usunąć sam ból, ale przede wszystkim walczy z jego przyczyną. Tylko usunięcie przyczyny bólu pozwala na utrzymywanie się efektów terapii przez długi czas.
Pierwszym krokiem, jaki mogą Państwo podjąć, aby pomóc sobie w walce z bólem kręgosłupa, to kontakt z nami i konsultacja wstępna z naszym fizjoterapeutą. W trakcie konsultacji specjalista przeprowadza wnikliwy wywiad zdrowotny, wykonuje testy funkcjonalne i analizuje wyniki badań jeśli takimi Państwo dysponują. Dopiero na tej podstawie ustala, co jest przyczyną bólu. Następnie w prosty sposób wyjaśnia skąd bierze się ból i proponuje plan zabiegów, który pomoże skutecznie wyeliminować jego źródło i zapobiegnie jego nawracaniu. W zależności od przyczyny bólu, nasilenia objawów oraz czasu trwania dolegliwości, aby uzyskać pożądany efekt potrzebnych może być kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt zabiegów. Na wsparcie naszego fizjoterapeuty mogą Państwo liczyć także w trakcie zabiegów oraz po ich zakończeniu – ponieważ otrzymują Państwo od nas zalecenia do stosowania w domu, tak aby efekt terapii utrzymywał się jak najdłużej.
W naszym centrum stosujemy najskuteczniejsze formy walki z bólem kręgosłupa. Wykorzystujemy m.in. bezpieczną, bezbolesną i jednocześnie bardzo skuteczną formę rehabilitacji, jaką jest pole magnetyczne niskich częstotliwości. Jest to jednak zabieg zupełnie inny niż ten, z którym spotkali się Państwo dotychczas. Parametry zabiegów są indywidualnie dobierane do problemu pacjenta. Posiadamy aż 108 programów leczniczych różniących się przede wszystkim parametrami (kształt fali, częstotliwość, natężenie oraz czas trwania zabiegu). Wykorzystujemy najbardziej nowoczesny sprzęt, jaki obecnie dostępny jest na rynku. Posiada on certyfikat Eskulap dowodzący, że sprzęt został przebadany klinicznie i może być zastosowany w lecznictwie. Wszystko to sprawia, że skuteczność zabiegów jest bardzo wysoka i większość naszych pacjentów widzi poprawę już po kilku pierwszych aplikacjach.
- 70% pacjentów odczuwa zmniejszenie bólu już po pierwszych 3 zabiegach
- 90% pacjentów odczuwa wyraźną poprawę po zrealizowaniu całego programu zabiegowego zaleconego przez fizjoterapeutę
- 70% pacjentów, oprócz zmniejszenia dolegliwości związanych z bólem kręgosłupa, widzi również poprawę samopoczucia oraz przypływ energii .
Ból kręgosłupa – dlaczego terapia polem magnetycznym jest skuteczna?
Pole magnetyczne przynosi bardzo szybką ulgę w przypadku ostrych dolegliwości bólowych. Większość pacjentów już po kilku zabiegach widzi duże zmniejszenie dolegliwości. W trakcie zabiegu pole magnetyczne przenika przez całe ciało i dociera do struktur błon komórkowych – ułatwia dostarczenie do nich tlenu oraz ważnych substancji odżywczych. Dzięki temu możliwa jest szybsza regeneracja – rozwój tkanki łącznej. Lepsze dotlenienie tkanek wpływa również na złagodzenie bólu i działa przeciwzapalnie. Statystycznie najlepsze efekty odczuwane są właśnie u pacjentów z bólami kręgosłupa.
Zdjęcie główne: Wavebreak Media Ltd/123rf.com