Jak działa terapia polem magnetycznym?

Wskazania do terapii polem magnetycznym, Jak działa terapia polem magnetycznym

Ziemskie pole magnetyczne istniało jeszcze przed pojawieniem się życia na Ziemi i obecnie jest jednym z podstawowych warunków jego utrzymania. Wszystkie żywe organizmy podlegają wpływom ziemskiego pola magnetycznego. Począwszy od zwierząt wędrownych posiadających magnetoreceptory, którym zawdzięczają orientację przestrzenną, skończywszy na człowieku, u którego pole magnetyczne wpływa na kluczowe procesy już na poziomie pojedynczej komórki.

 

 

Spis treści:

Terapia polem magnetycznym – stosowana od lat

Jak to się dzieje, że pole magnetyczne działa na nas leczniczo?

Pole magnetyczne – wpływ na nasze zdrowie

Terapia polem magnetycznym – stosowana od lat

Wykorzystanie zmiennego pola magnetycznego w terapii jest stosowane od ponad 20 lat. Na ten moment terapia polem magnetycznym jest częścią potężnie rozwijającego się działu medycyny fizykalnej i w naszym kraju stanowi też procedurę medyczną określoną przez NFZ.

Pole magnetyczne głównie działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i regeneracyjnie. Stosowane jest szeroko w rehabilitacji, weterynarii a od pewnego czasu w kosmetologii oraz w leczeniu pacjentów z chorobami przewlekłymi.

Jak to się dzieje, że pole magnetyczne działa na nas leczniczo?

Pole magnetyczne działa na każdą pojedynczą komórkę poprawiając jej metabolizm. Jeśli metabolizm jest sprawniejszy wówczas do każdej komórki dostaje się znacznie więcej substancji odżywczych jak również sprawniej usuwane są z niej toksyny, które po nagromadzeniu się mogą prowadzić do stanów zapalnych i pojawienia się bólu. Jak to się dzieje, że pole magnetyczne poprawia metabolizm w komórkach?

  1. Wpływ na pierwiastki i ciekłe kryształy zawarte w tkankach:
    Nasz organizm składa się z różnych pierwiastków m.in. żelaza oraz ciekłych kryształów zawartych w tkankach, w których w kontakcie z zewnętrznym polem magnetycznych dochodzi do wielu zmian. [1] Warto pamiętać, że pierwiastki, na które oddziałuje pole magnetyczne są składową białek czy nawet DNA. Po działaniu pola magnetycznego dochodzi w tych cząsteczkach do zmian co może uaktywniać reakcje enzymatyczne. [2] A to z kolei aktywuje komórki tkanki łącznej – fibroblasty, które odpowiadają za odbudowę tkanki łącznej. Ma to istotne znaczenie np.: w czasie gojenia się ran gdzie tkanka łącza musi ulec naprawie, poza tym aktywne fibroblasty produkują m.in. kolagen. Uaktywniona reakcja enzymatyczna może spowodować także większą produkcję komórek budujących kości- osteoblastów, dzięki temu możliwa jest odbudowa kości u osób cierpiących na osteoporozę.
  2. Wpływ na ruch ładunków elektrycznych w obrębie błony komórkowej:
    Każda komórka naszego ciała otoczona jest błoną komórkową- jest to naturalna bariera gdzie po obu jej stronach znajdują się ładunki elektryczne. Do czego potrzebne są nam te ładunki elektryczne? Taka różnica ładunków między wnętrzem komórki a jej otoczeniem wywołuje napięcie elektryczne i dzięki temu uruchamiane są w błonie komórkowej kanały, przez które właśnie przedostają się potrzebne do życia komórki składniki jak: woda, tlen, elektrolity a z drugiej strony wydalane są z niej produkty metabolizmu jak : dwutlenek węgla i toksyny. W momencie zadziałania zewnętrznego pola magnetycznego jony zaczynają poruszać się a tym samym wpływają na większą pracę kanałów błonowych poprawiając właśnie metabolizm komórki. Ponadto pojawienie się różnicy napięcia elektrycznego między wnętrzem komórki a jej otoczeniem jest też sygnałem dla funkcjonowania wielu organów, poprawiając ich działanie. Jednym z podstawowych efektów działania pola magnetycznego jest działanie przeciwbólowe. Efekt przeciwbólowy magnetoterapii możliwy jest do osiągnięcia właśnie przez wytworzone w okolicy błony komórkowej napięcie elektryczne, dzięki czemu wysyłane są sygnały do mózgu czy rdzenia kręgowego, blokujące sygnał bólu, ale także przez oddziaływanie na układ opioidowy. W dużym skrócie układ opioidowy reaguje m.in. na hormony szczęścia- endorfiny, które wywołują efekt przeciwbólowy, a których synteza jest wywoływana właśnie przez działanie pola magnetycznego [2].

Ze zjawiskiem zmiany napięcia ładunków pod wpływem zmiennego pola magnetycznego mamy głównie do czynienia w obrębie błon komórkowych oraz także w obrębie tzw. układów przewodzących takich jak : układ naczyniowy, układ nerwowy i limfatyczny. [2] Stąd w literaturze bardzo często wskazuje się, że pole magnetyczne wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych a co za tym idzie poprawia ukrwienie i dotlenienie naczyń i komórek.

Samego pola magnetycznego zwykle nie czujemy, zwłaszcza jeśli mówimy o ziemskim polu, którego indukcja oszacowana jest na 20-70 µT. Przy wyższych częstotliwościach ( powyżej 100 kHz) możemy poczuć efekt termiczny czyli wyczuwalne ciepło . Niemniej w większości przypadków nie jesteśmy świadomi, że pole magnetyczne na nas działa, zwłaszcza te, które generowane jest przez różnego rodzaju urządzenia: sprzęt AGD, telefony czy nawet ogrzewanie podłogowe.

Pole magnetyczne – wpływ na nasze zdrowie

Obecnie bardzo dużo mówi się na temat wpływu pola magnetycznego na nasze zdrowie. Jego ciemna strona to smog magnetyczny, który nas otacza przez co jesteśmy narażeni w jednym czasie na niskie i wysokie częstotliwości, co z kolei sprzyja rozwojowi wielu chorób. Niemniej pole magnetyczne o odpowiednio dobranych parametrach ma właściwości lecznicze również w przypadku chorób, które samo je wywołuje.

Obiektem zainteresowań naukowców od wielu lat jest też malejąca wartość ziemskiego pola magnetycznego. W przeciągu 300 lat pole to obniżyło swoją wartość o 15%. Wielu badaczy łączy to z faktem pojawienia się niektórych przewlekłych schorzeń na bardzo szeroką skalę. [1]


Źródła naukowe:

[1] Wpływ gradientowego pola magnetycznego na organizm człowieka, Acta Bio-Optica et Informatica Medica 4/2008, vol.4
[2] Charakterystyka właściwości fizycznych pola magnetycznego niskiej częstotliwości w biologicznym oddziaływaniu na organizmy żywe; E. Ciejka, A. Gorąca, B. Kowacka, B. Skibska; Balneologia Polska 2/2006, s. 82-85

5/5 - (6 głosów / głosy)