Kiedy zabiegi polem magnetycznym nie są skuteczne?

kiedy zabiegi polem magnetycznym nie są skuteczne

Skuteczność zabiegów z wykorzystaniem pola magnetycznego jest indywidualna. Niezależne źródła podają, że średnio wynosi ona 77% przy właściwym użyciu. W porównaniu z innymi rodzajami fizykoterapii jest to bardzo wysoka wartość. Jak to się więc dzieje, że nie każdemu pomagają? Zabiegi pole magnetyczne – kiedy nie są skuteczne?

 

 

 

Spis treści:

Pole magnetyczne – istnieją czynniki, które wpływają na skuteczność rehabilitacji

Po pierwsze: właściwy dobór parametrów zabiegów polem magnetycznym

Pole magnetyczne – skuteczne tylko przy dobrze dobranych parametrach

Po drugie: jakość sprzętu, na którym przeprowadzane są zabiegi z wykorzystaniem pola magnetycznego

Po trzecie: czas zabiegów z polem magnetycznym

Pole magnetyczne – istnieją czynniki, które wpływają na skuteczność rehabilitacji

Wielu pacjentów pyta nas, dlaczego zabiegi polem magnetycznym, z których wcześniej korzystali, były nieskuteczne – podczas gdy te, które mają wykonywane u nas, dają tak szybki efekt leczniczy. Warto wiedzieć, że istnieje kilka czynników, które wpływają na skuteczność tej formy rehabilitacji.

Chodzi m.in. o właściwy dobór parametrów zabiegów do dolegliwości i oczekiwań pacjenta, czas zabiegu, a także rodzaj sprzętu. Z tego artykułu dowiesz się, kiedy zabiegi polem magnetycznym mają efekt leczniczy i na co zwrócić uwagę, wybierając tę metodę rehabilitacji.

Po pierwsze: właściwy dobór parametrów zabiegów polem magnetycznym

Większość zabiegów z wykorzystaniem pola magnetycznego wykonywanych w gabinetach rehabilitacji wygląda dokładnie tak samo. Pacjent przychodzi do gabinetu i kładzie się na łóżku tak, żeby sprawiająca problemy część ciała znajdowała się w środku obręczy (tak zwanego solenoidu).

Na zdjęciu poniżej zobaczą Państwo, jak przeważnie wygląda zabieg polem magnetycznym w większości gabinetów rehabilitacji. Trwa on najczęściej 10-15 minut i po tym czasie pacjent po prostu opuszcza gabinet. Każdy pacjent, bez względu na dolegliwości i oczekiwania, otrzymuje dokładnie ten sam zabieg, z tymi samymi parametrami, na tym samym sprzęcie.

Tymczasem udowodniono w badaniach klinicznych, że w zależności od dolegliwości oraz oczekiwanego rezultatu zabiegów (zmniejszenie bólu, regeneracja, odbudowa tkanki itp.) skuteczne są inne parametry pola magnetycznego. Nasze aparaty posiadają aż 108 różnych programów leczniczych, które różnią się parametrami oraz długością zabiegu.

Przykładowo:

Program numer 43 – Ból kręgosłupa szyjnego. Czas: 45 minut, natężenie: 80%, częstotliwość: 4–10 i 10–50 Hz

Cel aplikacji: Zmniejszenie ostrego bólu, działanie rozluźniające na kurcze mięśniowe, osiągnięcie lepszej ruchomości, a także umożliwienie dalszej rehabilitacji ruchowej oraz przyspieszenie regeneracji.

Program numer 28 – Regeneracja. Czas: 20 minut, natężenie 90%, częstotliwość: 65–79 Hz

Cel aplikacji: Przyspieszenie procesu regeneracji i odnowy zasobów energetycznych w mięśniach poprzez poprawę dopływu utlenionej krwi, substancji odżywczych i usunięcie kwaśnych metabolitów. W ten sposób zostaną stworzone optymalne warunki do dalszej aktywności fizycznej.

Pole magnetyczne – skuteczne tylko przy dobrze dobranych parametrach

Jak Państwo mogą łatwo zauważyć na podstawie dwóch opisanych wyżej programów, zależnie od celu aplikacji – zmniejszenie bólu, przyspieszenie regeneracji – stosujemy inne parametry zabiegów. Zabiegi przeciwbólowe są dłuższe. Minimalny czas aplikacji powinien jednak wynosić nie krócej niż 20 minut przy zabiegach silnie regenerujących. Z kolei zabiegi przeciwbólowe zwykle trwają do godziny.

Jeśli każdy pacjent przychodzący do gabinetu ma aplikowany ten sam program, to uzyskanie skuteczności jest niemożliwe. Aby móc ustalić plan skutecznych zabiegów, konieczne jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu zdrowotnego. Każdy pacjent, który przychodzi do naszego gabinetu, zanim usiądzie na fotelu rozmawia z naszymi specjalistami.

W trakcie rozmowy ustalamy, jakie problemy sprowadzają Państwa do nas, z czego one wynikają, jaka jest najlepsza forma rehabilitacji w Państwa przypadku oraz jakich efektów Państwo od nas oczekują.
Dopiero po przeprowadzeniu takiego wywiadu możemy dokładnie zaplanować zabiegi. Każdy pacjent ma je indywidualnie dobrane do swoich dolegliwości i oczekiwań. Dodatkowo zarówno w trakcie, jak i po każdym zabiegu pytamy Państwa o odczucia. Dzięki temu nawet w trakcie aplikacji możemy dokonywać zmian, które spowodują większą skuteczność terapii.

Po drugie: jakość sprzętu, na którym przeprowadzane są zabiegi z wykorzystaniem pola magnetycznego

Nie bez znaczenia dla skuteczności zabiegów jest również sam sprzęt, z którego korzysta gabinet. Dlaczego? Nie ulega wątpliwości, że telefon komórkowy sprzed 10 lat to nie ten sam telefon, z którego korzystamy dziś. Jego możliwości są zupełnie inne. Tak samo jest w przypadku sprzętu medycznego. W chwili obecnej solenoid (obręcz) został wyparty przez bardziej nowoczesne aplikatory – np. aplikator płaski 3D Biomag (na zdjęciu poniżej).

Kiedy zabiegi polem magnetycznym nie są skuteczne?

Jaka jest zaleta tego aplikatora? Składa się on z 3 części, które naprzemiennie emitują pole magnetyczne. Dzięki temu efekt leczniczy jest większy, ponieważ pole działa na tkanki z każdej strony. Z kolei zastosowanie innowacyjnej technologii 3D powoduje, że pole magnetyczne emitowane z 3 części aplikatora nie znosi się nawzajem, a zatem działa skuteczniej.

Nasz gabinet korzysta z najnowocześniejszego sprzętu do magnetoterapii leczniczej. Jego innowacyjność polega na:

  • Zastosowaniu technologii 3D podnoszącej skuteczność terapii.
  • Zastosowaniu kilku kształtów fali elektromagnetycznej: do wyboru kształt igły, trójkąta, prostokąta czy też połowy sinusoidy – to jedyny sprzęt, który posiada tak duży wybór fal elektromagnetycznych.
  • Dostępności 108 opracowanych programów leczniczych wgranych do urządzenia – o skuteczności potwierdzonej badaniami klinicznymi – oraz możliwości ustawienia indywidualnych parametrów zabiegów.
  • Wygodnych w użyciu aplikatorach.
  • Zastosowaniu w jednym urządzeniu zarówno pola magnetycznego, jak i światła spolaryzowanego.
  • Sprzęt został przebadany klinicznie i może być stosowany w lecznictwie

Po trzecie: czas zabiegów z polem magnetycznym

Często dolegliwości, które Państwa do nas sprowadzają, trwają przez kilka, a nawet kilkanaście, lat. Ból, który im towarzyszy, to tak naprawdę tylko „ostrzeżenie”, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Prawdziwym problemem są natomiast uszkodzenia tkanek, które dokonały się w tym czasie. Chociaż efekty terapii najczęściej widoczne są już po kilku pierwszych zabiegach, to jednak do prawdziwej poprawy stanu zdrowia dochodzi najczęściej po całej serii (często dopiero po 15-20 zabiegach).

3.8/5 - (69 głosów / głosy)