Rwa kulszowa – przypadek Pani Małgorzaty

 

Pani Małgorzata zgłosiła się do naszego Centrum w październiku 2018 roku z ogromnym bólem odcinka lędźwiowego promieniującym do kolana.
Lekarze zdiagnozowali u pacjentki rwę kulszową. Pacjentka boryka się z problemem od roku, a objawy w postaci dolegliwości bólowych zwiększały się z dnia na dzień. Największą trudność sprawiało Pani Małgorzacie chodzenie po schodach, schylanie się, przyjmowanie długotrwałej pozycji (np. siedzenia czy leżenia na plecach). Cierpiała również na bezsenność. Pani Małgorzata po wstępnej konsultacji została zakwalifikowana do zabiegów z wykorzystaniem pola magnetycznego niskiej częstotliwości.

Na początek zastosowano u pacjentki zabiegi działające przeciwbólowo, przeciwzapalnie oraz miorelaksacyjnie:

  • Rwa kulszowa – 60 minut, program zmniejszający dolegliwości bólowe oraz rozluźniający mięśnie grzbietu. Umożliwia przywrócenie fizjologicznych krzywizn kręgosłupa oraz zmniejszenie ucisku na korzenie nerwowe.

Po 3 dniach zabiegów Pani Małgorzata zauważyła, że promieniowanie do kolana zmniejszyło się. Przez kolejne 2 zabiegi aplikowano ten sam program. Po 5 zabiegach pacjentka odczuła, że promieniowanie do kończyny zaczęło się centralizować – do pośladka.

Zwiększyły się natomiast dolegliwości bólowe odcinka lędźwiowego. Pani Małgorzata zdecydowała się przedłużyć terapię, ponieważ mogła swobodniej się poruszać i wykonywać czynności dnia codziennego.

W trakcie kolejnych 6 zabiegów stosowano dalej ten sam program (rwa kulszowa). Pacjentka odczuła przemieszczenie bólu z kończyn dolnych do odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Odstawiła również opioidowe leki przeciwbólowe ze względu na znaczne zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz poprawę podczas chodzenia.

W czasie ostatnich 4 aplikacji zastosowano program:

  • Regeneracja – 25 minut, program przyspieszający regenerację tkanek oraz proces gojenia.

Pacjentka po 15 aplikacjach odczuła centralizację dolegliwości bólowych do odcinka lędźwiowego. Zaobserwowała znikome występowanie bólu w lędźwiach podczas chodzenia oraz poprawę jakości snu. Po zakończeniu terapii Pani Małgorzata dostała od naszego Centrum cenne informację na temat ergonomii codziennych czynności oraz ćwiczeń wykonywanych w warunkach domowych. Po 4 tygodniach rekonwalescentka zdecydowała się ponownie uczestniczyć w zabiegach – zdaje sobie sprawę, że leczenie tego schorzenia jest długotrwałym procesem.

Oceń