Czym jest ból? To nieprzyjemne doznanie czuciowe i emocjonalne, związane z aktualnie występującym uszkodzeniem tkanek (lub obecnością zagrożenia, że takie uszkodzenie nastąpi) albo doznawaniem opisywanym w kategoriach takiego uszkodzenia. Zgodnie z powyższą definicją bólu podaną przez IASP (International Association for the Study of Pain) ból posiada dwie komponenty – psychiczną oraz fizyczną. Pacjenci najczęściej zgłaszają się do nas, skarżąc się na ból kręgosłupa.
Spis treści:
Ból – skąd się bierze i jakie są rodzaje
Ból kręgosłupa – przyczyny i leczenie
Ból kręgosłupa – dlaczego warto korzystać z magnetoterapii?
Ból kręgosłupa – pole magnetyczne niskich częstotliwości jako alternatywa dla farmakoterapii?
Ból – skąd się bierze i jakie są rodzaje
Występują dwa rodzaje bólu – ostry oraz przewlekły. Jaka jest między nimi różnica? Ból ostry pełni w naszym organizmie funkcję ostrzegawczą oraz ochronną. Pierwsza z nich wyzwala szereg reakcji odruchowych i behawioralnych, chroniących nas od uszkodzenia tkanek. Funkcja ochronna uruchamia się natomiast wtedy, gdy do takiego uszkodzenia już doszło. Następuje ograniczenie ruchomości powierzchni danej tkanki, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko większego uszkodzenia oraz rozpoczyna się proces regeneracji. Ból przewlekły trwa powyżej 3-6 miesięcy. Utrzymuje się pomimo wygojenia tkanek lub towarzyszy on długo trwającym schorzeniom.
Ból kręgosłupa – przyczyny i leczenie
Ból kręgosłupa ma wiele przyczyn. Pierwszą z nich może być przyjmowanie długotrwałej pozycji, która jest powtarzana przez wiele dni, miesięcy, lat. Występuje wtedy tzw. „choroba przeciążeniowa kręgosłupa”. Często pojawia się u osób, które mają osłabiony gorset mięśniowy bądź są po urazach. Wady oraz anomalie wrodzone są kolejną przyczyną bólu kręgosłupa. Spowodowane są odchyleniami w budowie kręgów. Do tej grupy należą również zaburzone krzywizny kręgosłupa, np. pogłębienie lordozy lędźwiowej lub skoliozy. Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa pojawiają się u osób po nadmiernym zmęczeniu oraz ciągłym przeciążaniu. W wielu przypadkach zwyrodnienia powodują stenozy – zwężenia światła kanału kręgowego.
Choroby reumatyczne, takie jak RZS lub ZZSK, wywołują silne dolegliwości bólowe w obrębie małych stawów kończyn oraz ból kręgosłupa. Pacjenci czują ból w stawach, który wiąże się z ograniczoną ruchomością oraz ze sztywnością. Przykładami chorób metabolicznych, w których występuje ból kręgosłupa, są osteoporoza i cukrzyca. U kobiet z osteoporozą zauważono zwiększenie się fizjologicznych krzywizn kręgosłupa, przez które zmienia się jego biomechanika oraz następuje przeciążenie mięśni. Cukrzyca natomiast przyspiesza procesy degeneracyjne w organizmie (np. krążków międzykręgowych).
Ból kręgosłupa – dlaczego warto korzystać z magnetoterapii?
Działanie pola magnetycznego niskich częstotliwości ma wiele rezultatów – jednym z nich jest leczenie bólu kręgosłupa. Efekt przeciwbólowy polega on na powstawaniu impulsów we włóknach nerwowych, które blokują przechodzenie odczuwania bólu z miejsca bólu, przez rdzeń kręgowy, do mózgu. Aktywuje się wtedy endogenny układ opioidowy produkujący endorfiny i enkefaliny, tzw. hormony szczęścia, dzięki którym dolegliwości bólowe zmniejszają się.
Ból kręgosłupa – pole magnetyczne niskich częstotliwości jako alternatywa dla farmakoterapii?
Badania naukowe pokazują, że pole magnetyczne niskich częstotliwości działa przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie na ból kręgosłupa. Wnika głęboko do zajętej chorobowo komórki, w której zaczyna się proces gojenia oraz regeneracji tkanki – leczy przyczynę schorzenia. Farmakoterapia natomiast niweluje tylko na chwilę objawy. Tabletka przeciwbólowa zmniejsza dolegliwości bólowe na kilka godzin, które jednak później wracają – często ze wzmożoną siłą.
Magnetoterapia daje rewelacyjne efekty zwłaszcza wtedy, kiedy jest połączona z ćwiczeniami ruchowymi oraz ergonomią pracy. Aby uzyskać dobre rezultaty terapii polem magnetycznym, ważne jest również dopasowanie odpowiednich parametrów takich jak częstotliwość, kształt oraz natężenie fali. Przy dobrze dobranych parametrach pacjent powinien odczuć efekty już po kilku dniach leczenia.