Jak leczyć ból kręgosłupa? Poznaj nowoczesne metody

Dolegliwości bólowe kręgosłupa to choroba cywilizacyjna dzisiejszych czasów. Pojawiają się przy codziennych czynnościach i podczas pracy, utrudniając funkcjonowanie i dając uczucie dyskomfortu. Jak leczyć ból kręgosłupa? Przede wszystkim – znając jego przyczynę. Bez zdiagnozowania powodu dolegliwości bólowych niestety nie będziemy w stanie pozbyć się bólu na stałe. Uda się tylko załagodzić objawy.

 

 

 

Spis treści:

Czym dla organizmu jest ból i czy jest dobrą oznaką?

Jak leczyć ból kręgosłupa? Aktywność fizyczna

Jak leczyć ból kręgosłupa? Terapia manualna

Jak leczyć ból kręgosłupa? Zabiegi fizykalne

Kto jest narażony na bóle kręgosłupa?

Czym dla organizmu jest ból i czy jest dobrą oznaką?

Tak, ponieważ jest sygnałem o toczącym się stanie zapalnym wzywającym do leczenia. Zazwyczaj dolegliwości bólowe kręgosłupa zaczynają się od bólu miejscowego, kłującego. Następnie czujemy, że ból rozprzestrzenił się na większą okolicę – stał się rozlany.
Pacjenci zgłaszają dwa rodzaje bólu: ostry i przewlekły. Ból ostry zazwyczaj spowodowany jest urazem tkanki bądź stanowi fazę ostrą choroby. Pełni on rolę sygnału ostrzegawczego oraz obronnego.
Bólem przewlekłym nazywamy ból trwający w naszym organizmie powyżej trzech miesięcy mimo wygojenia tkanek. Osoby żyjące z tym bólem przyzwyczajają się do niego, ponieważ pojawia się on przy takich samych czynnościach bądź występuje cały czas, dając podobne obawy. Dlaczego tak ważnym aspektem jest zdiagnozowanie rodzaju bólu? Ponieważ od niego zależy rodzaj terapii.

Zobacz teżBól kręgosłupa – co zrobić, aby mnie nie bolało?

Jak leczyć ból kręgosłupa? Aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna przynosi ogromne korzyści dla naszego organizmu. Regularne wykonywanie ćwiczeń wpływa na wzrost masy mięśniowej i kostnej. Zmniejsza również dolegliwości bólowe stawów, ponieważ podczas aktywności zmienia się ciśnienie płynu stawowego, a w związku z tym dany staw jest lepiej odżywiony.
Aktywność fizyczna poprawia także pracę układu krwionośnego, wpływając na ciśnienie krwi i rytm serca. Poprawia również ogólne samopoczucie oraz zdrowie psychiczne.
Co ważne, może być też leczeniem profilaktycznym otyłości. A przecież dolegliwości bólowe występują u wielu pacjentów z powodu zbyt dużych obciążeń na dane stawy oraz kręgosłup. W związku z otyłością pacjenci cierpią na różnego typu schorzenia – od dolegliwości bólowych po ciężkie problemy kardiologiczne. Dzięki regularnym ćwiczeniom możemy pozbyć się bólu!

Jak leczyć ból kręgosłupa? Terapia manualna

Drugą metodą walki z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa jest terapia manualna. Opiera się na bardzo dokładnym badaniu tkanek w oparciu o diagnostykę obrazową. Jak wygląda leczenie bólu terapią manualną? Zależnie od stopnia dysfunkcji danej tkanki. Stosuje się mobilizacje, które zwiększają ruchomość w stawie, neuromobilizacje polegające na poprawie ślizgu nerwu oraz manipulacje służące do szybkiego uruchomienia stawu. Terapia manualna wpływa na poprawę ruchomości w stawach oraz na zmniejszenie dolegliwości bólowych.

Może Cię zaciekawić: Jak działa terapia polem magnetycznym

Jak leczyć ból kręgosłupa? Zabiegi fizykalne

Zabiegi fizykalne zmniejszają stan zapalny tkanek, powodując ograniczenie dolegliwości bólowych, a nawet całkowite ich wyeliminowanie. W tym miejscu warto zadać sobie pytanie: czym jest ból? Jest on jedną z komponentów stanu zapalnego.
Na stan zapalny tkanek składa się natomiast 5 elementów, oprócz bólu: obrzęk, zaczerwienienie, podwyższona temperatura tkanki oraz ograniczenie funkcji/ruchomości danej tkanki. Aby pozbyć się bólu, musimy uciszyć stan zapalny toczący się w naszym organizmie.
Obecnie na rynku rehabilitacji dostępna jest szeroka gama zabiegów zmniejszających dolegliwości bólowe. Są to m.in. laseroterapia, krioterapia, światłoterapia i magnetoterapia. Terapia pulsacyjnym polem magnetycznym niskich częstotliwości poprzez swoje działanie eliminuje stan zapalny w naszych tkankach, zmniejszając ból.

Kto jest narażony na bóle kręgosłupa?

Na chwilę obecną dolegliwości bólowe kręgosłupa dotyczą osób w różnym wieku. Na bóle kręgosłupa uskarżają się osoby młode, które poprzez przyjmowanie długotrwałych pozycji przeciążają swój kręgosłup. Schorzenia kręgosłupa dotyczą też osób w średnim bądź starszym wieku – często wiążą się z wieloletnim przeciążeniem kręgosłupa oraz nieergonomiczną pracą. Do tej grupy najczęściej należą osoby pracujące w biurze, a także osoby pracujące fizycznie: budowlańcy, górnicy itp.
Bardzo ważną rzeczą jest zatem przyjmowanie ergonomicznej pozycji podczas pracy lub czynności dnia codziennego. Odpowiednie przystosowanie środowiska pracy powala uniknąć licznych przeciążeń, zmian zwyrodnieniowych lub dyskopatii kręgosłupa.


Bibliografia:

  1. Plewa, A. Markiewicz, Aktywność fizyczna w leczeniu otyłości, „Endokrynologia, Otyłość i Zaburzenia Przemiany Materii” 2006, 2(1), 30-37.
  2. Sobieszczańska, D. Kałka, W. Pilecki, J. Adamus, Aktywność fizyczna w podstawowej i pierwotnej prewencji choroby sercowo-naczyniowej, „Polski Merkuriusz Lekarski” 2009, XXVI, 156.
  3. Depa, M. Drużbicki, Ocena występowania dolegliwości bólowych lędźwiowego odcinka kręgosłupa w zależności od przyjmowanej pracy, „Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego” 2008, 1.
  4. Wolańska, W.Wolański, Ergonomia pracy przy komputerze w aspekcie obciążeń kręgosłupa, „Zeszyty Naukowe Katedry Mechaniki Stosowanej” 2005, 27.
  5. Bojczuk, G. Przysada, Ł. Strzępek, Wpływ ćwiczeń leczniczych na wskaźniki jakości życia u pacjentów z bólem dolnego odcinka kręgosłupa, „Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego” 2010, 1.
5/5 - (1 głosów / głosy)