Kto i kiedy powinien zgłosić się do fizjoterapeuty?

Fizjoterapeuta to osoba, która ukończyła studia medyczne na tym kierunku, mająca prawo do wykonywania zawodu oraz świadczenia usług medycznych. Kiedy warto zgłosić się do niego, w jaki sposób może pomóc i co jeszcze warto wiedzieć?

 

 

 

 

Spis treści:

Kim jest fizjoterapeuta i na czym polega jego praca?

Kto powinien się zgłosić do fizjoterapeuty?

Kto najczęściej zgłasza się do fizjoterapeuty?

Kiedy zgłosić się do fizjoterapeuty?

Kim jest fizjoterapeuta i na czym polega jego praca?

Podczas całego toku studiów oraz kursów fizjoterapeuta zdobywa wiedzę na temat anatomii, fizjologii, biomechaniki, kinezjologii człowieka, a także poznaje zabiegi fizykalne, ćwiczenia oraz pewne metody pracy, które mają na celu przywrócenie pacjentowi utraconej funkcji ruchu (spowodowanej schorzeniem lub urazem) bądź utrzymywanie sprawności. Fizjoterapeuci uczą się również tzw. diagnostyki funkcjonalnej, dzięki której potrafią zbadać pacjenta za pomocą szczegółowego wywiadu, oglądania, palpacji oraz testów funkcjonalnych, a także ocenić, która struktura jest uszkodzona, i dobrać odpowiednie metody leczenia, przyczyniające się do tego, aby wyleczyć uszkodzoną strukturę. Fizjoterapeuta jest także osobą, która pokaże Ci, w jaki sposób możesz walczyć z przewlekłym bólem za pomocą ćwiczeń lub pozycji ułożeniowych oraz zaprezentuje, jak przyjmować ergonomiczną pozycję w trakcie pracy i czynności dnia codziennego. Można stwierdzić, że fizjoterapeuta jest przyjacielem w walce z Twoim schorzeniem. 

Kto powinien się zgłosić do fizjoterapeuty?

Tak naprawdę każda osoba, która ma problem z narządem ruchu: od bólu, który pierwszy raz pojawił się w organizmie (np. ból odcinka lędźwiowego podczas schylania), po dolegliwości bólowe, które występują nawrotowo/ciągle (np. ból, który występuje zawsze podczas schylania lub dłuższego siedzenia).

Pacjenci często bagatelizują pierwsze objawy, ponieważ uważają, że to nic strasznego. Niestety z czasem okazuje się, że ból odczuwany kilka lat temu jest przyczyną teraźniejszych problemów zdrowotnych. Wczesna diagnostyka funkcjonalna wykonana przez fizjoterapeutę u pacjenta przyczyniłaby się do uniknięcia dolegliwości bólowych lub schorzenia w przyszłości.

Do fizjoterapeuty szczególnie może się zgłosić się osoba, która:

  • ma problemy ze stawami, takie jak: bóle barków, łokci, nadgarstków, bioder, kolan lub stóp
  • ma problemy z przewlekłymi bólami kręgosłupa występującymi podczas czynności dnia codziennego:
  • ból odcinka lędźwiowo-krzyżowego (charakteryzujący się bólem punktowym lub rozlanym w tym odcinku, objawami na kończynach w postaci mrowienia/drętwienia, osłabieniem siły mięśniowej w kończynie dolnej, uczuciem ciepła w kończynie, przeczulicą, problemem z chodzeniem)
  • ból odcinka piersiowego (charakteryzujący się bólami opasającymi całą klatkę piersiową, bólem między łopatkami, nerwobólami, uczuciem przytykania w klatce piersiowej, uczuciem duszności)
  • ból odcinka szyjnego kręgosłupa (przy którym często występują zawroty i bóle głowy, szumy uszne, mroczki przed oczami, wzmożone napięcie obręczy barkowej, mrowienie/drętwienie kończyn lub ich osłabienie)
  • odczuwa ból stawu lub kończyny po urazie: skręceniu, złamaniu, zwichnięciu
  • ma problem ze wzmożonym napięciem mięśniowym: uczucie przeciążenia występujące często w obręczy barkowej oraz okolicy całych pleców
  • ma problem z ograniczoną ruchomością stawu
  • ma problem z przewlekłym bólem
  • ma problem z nieprawidłową postawą ciała
  • ma problemy po porodzie, np. rozstęp mięśni brzucha, nietrzymanie moczu, blizna po cesarskim cięciu

Fizjoterapia ma bardzo szeroki wachlarz działań i może być stosowana prawie we wszystkich jednostkach chorobowych. Można określić, że fizjoterapia to podstawowa jednostka leczenia w schorzeniach:

  • ortopedycznych i traumatologicznych (uszkodzenia narządu ruchu),
  •  pulmonologicznych,
  •  kardiologicznych,
  • reumatologicznych,
  •  neurologicznych,
  • ginekologicznych,
  • geriatrycznych.

Do gabinetu fizjoterapii mogą zgłosić się osoby zaraz po urazie oraz walczące z daną jednostką chorobą już kilka lat. Zasadniczym celem rehabilitacji jest przywrócenie utraconych funkcji, poprawa lub uzyskanie pełnej sprawności fizycznej, korygowanie wad postawy, poprawa czynnościowa układów organizmu, zapobieganie odleżynom wraz z leczeniem oraz przygotowanie człowieka do jego niepełnosprawności.

Kto najczęściej zgłasza się do fizjoterapeuty?

  1. Osoby młode, które mają problemy z wadami postawy, urazami lub przeciążeniami sportowymi.
  2. Osoby pracujące, które mają jeden schemat wykonywanej pracy, np. praca biurowa, praca fizyczna, praca w długotrwałej pozycji z powtarzalnymi ruchami, praca, w której pracownicy są narażeni na przewlekły stres (przyczyniający się do powstawania różnych schorzeń narządu ruchu).
  3. Osoby na emeryturze, które ze względu na swoja specyfikę pracy oraz wieloletnie obciążenia często są pacjentami posiadającymi wiele chorób.

Kiedy zgłosić się do fizjoterapeuty?

Bardzo ważnym elementem fizjoterapii jest to, aby pacjent zgłosił się do gabinetu tak szybko, jak tylko odczuje dyskomfort w narządzie ruchu lub poczuje ból. Im szybsza diagnostyka oraz szybciej podjęta rehabilitacja, tym większa możliwość pełnego wyleczenia schorzenia. Warto zatem zwracać uwagę na swój organizm i zauważać pewne nowo powstałe dolegliwości, aby je stale eliminować.

Fizjoterapia jest procesem, w którym pracuje zarówno terapeuta, stosując pewne techniki, jak i pacjent, który wykonuje pewne ćwiczenia wdrożone w czynności dnia codziennego. Odpowiednio dobrana rehabilitacja przynosi rewelacyjne efekty, dzięki którym pacjent może pozbyć się zaburzenia występującego kilka tygodni, a nawet kilka lat, poprawiając sobie przy tym komfort życia. Coraz częściej spotyka się pacjentów, którzy walczą z bólem tabletkami przeciwbólowymi/przeciwzapalnymi. Niestety takie środki „okłamują” nasz organizm, ponieważ niwelują tylko na chwilę objawy, uciszając np. dolegliwości bólowe. Nie likwidują jednak przyczyny danego schorzenia.

Warto więc zadać sobie pytanie: co jest lepsze dla zdrowia – tabletka przeciwbólowa, która ma wiele skutków ubocznych czy fizjoterapia, która potrafi wyeliminować przyczynę schorzenia? Odpowiedź jest prosta. Decydujmy mądrze, ponieważ zdrowie mamy tylko jedno.

3.7/5 - (13 głosów / głosy)