Od dawna wiadomo, że pole magnetyczne skutecznie przyspiesza regenerację chorych tkanek, łagodzi ból i działa przeciwzapalnie. Stąd też magnetoterapia czyli zabiegi z wykorzystaniem pola magnetycznego niskich częstotliwości polecane są m.in. pacjentom z osteoporozą, bólem kręgosłupa i stawów, po złamaniu kości, z chorobą zwyrodnieniową stawów, nadciśnieniem tętniczym czy schorzeniami ginekologicznymi.
Spis treści:
Jak działa na nas pole magnetyczne?
Magnetoterapia – na czym polega zabieg?
Jak działa na nas pole magnetyczne?
Pacjenci po zabiegach magnetoterapii czują zwykle wyraźne zmniejszenie dolegliwości bólowych, zmniejszenie obrzęku i stanu zapalnego a także poprawę samopoczucia i jakości snu.
Magnetoterapia – zobacz film:
Musicie Państwo wiedzieć, że pole magnetyczne występuje naturalnie wewnątrz i wokół ziemi. Towarzyszy człowiekowi od zawsze i jest ono niezbędne do życia. Istniej nawet hipoteza, że pozbawienie organizmu obecności tego pola może być przyczyną zachorowań. Dlatego m.in w ubraniach i skafandrach amerykańskich astronautów zaszywa się magnesy w celu zapewnienia stymulacji polem magnetycznym.
Pole magnetyczne – czym jest?
Pole magnetyczne przenika przez całe ciało i dociera do każdej jego komórki. Przenika przez ubranie, gips czy opatrunki. Dzięki temu, że oddziałuje na struktury błon komórkowych i zmienia ich właściwości nasze komórki są lepiej dotlenione i odżywione. Przyspiesza również syntezę kolagenu, kreatyny i innych białek. To z kolei powoduje pobudzenie wzrostu kości.
Najlepiej poznanym efektem terapii polem magnetycznym jest jej wpływ na procesy oddychania tkankowego i regeneracji tkankowej. Magnetoterapia przyspiesza rozwój tkanki łącznej i wytwarzanie blizny kostnej, powoduje zwiększenie przyswajania tlenu przez tkanki a także działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i łagodzi ból.
Ważne: Zmiany te utrzymują się nawet do 30 godzin po zabiegu.
W dostępnej literaturze odnaleźć można wyniki badań, które wskazują iż stałe pola magnetyczne wykazują skuteczne działanie przeciwbólowe w przypadku chorób związanych z układem ruchu oraz bólami mięśniowo-stawowymi. Wyniki tych prac udowodniły znamienną skuteczność terapeutyczną w efekcie działania stałego pola magnetycznego u pacjentów cierpiących na przewlekłe stany bólowe w obrębie kończyn górnych, stawów rąk, stawów kolanowych oraz biodrowych. [1]
Magnetoterapia – na czym polega zabieg?
W trakcie zabiegów magnetoterapii siedzą Państwo na wygodnych fotelach lub leżankach, a w miejscach, w których odczuwają Państwo dolegliwości bólowe zakładamy Państwu specjalne aplikatory emitujące zmienne pole magnetyczne niskiej częstotliwości. Większość zabiegów trwa od 25 do 60 minut. Choć efekty zabiegów takie jak zmniejszenie bólu, stanu zapalnego i obrzęku widoczne jest bardzo szybko należy wiedzieć, że w przypadku tego typu terapii ważna jest regularność. Dlatego najlepiej jeśli zabiegi wykonywane są w serii dzień po dniu. Ponieważ pole magnetyczne przenika przez ubranie do zabiegu nie trzeba się rozbierać.
[1] Jarosław Pasek, Tomasz Pasek, Aleksander Sieroń: „Stałe pola magnetyczne w medycynie – aktualny stan wiedzy”, JEcolHealth, vol.17,nr 1, styczeń-marzec 2013