Każdy z nas od początku swojego życia ma styczność z polem magnetycznym wytwarzanym przez Ziemię. Ziemskie pole magnetyczne jest niezbędne do życia ponieważ gwarantuje utrzymanie tzw. homeostazy czyli równowagi w naszym organizmie. Bez pola magnetycznego życie na Ziemi nie mogło by istnieć. Według naukowców ziemskie pole magnetyczne sukcesywnie słabnie, poza tym mieszkalnictwo w domach z betonu i stali również zakłóca jego oddziaływanie.
Spis treści:
Niedobór pola magnetycznego przyczyną chorób?
Czy pole magnetyczne może szkodzić?
Kiedy terapia polem magnetycznym jest skuteczna?
Niedobór pola magnetycznego przyczyną chorób?
Wzmianki o niedoborach pola magnetycznego pojawiały się już w latach 70-tych ubiegłego wieku, głównie z Japonii gdzie specyficzny kąt nachylenia powodował, że Japończycy mieli do dyspozycji słabsze pole magnetyczne niż mieszkańcy innych rejonów Ziemi. Obecnie po przeprowadzeniu wielu badań naukowych dostępne są już niezbite dowody naukowe potwierdzające korzyści ze stosowania pola magnetycznego w wielu schorzeniach takich jak złamania kości, osteoporoza, usuwaniu bólu, leczeniu ran, depresji oraz wielu innych.
Czy pole magnetyczne może szkodzić?
Wiele artykułów donosi też o niekorzystnym wpływie niekontrolowanego pola magnetycznego, który jest niestety efektem rozwoju cywilizacyjnego (linie wysokiego napięcia, domowy sprzęt elektryczny itp.). Innymi słowy żyjemy w otaczającym nas smogu elektromagnetycznym, który bardzo niekorzystanie wpływa na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. W wielu pracach naukowych już zaczęto poruszać kwestie niebezpieczeństwa płynącego z tej sytuacji porównywalnego ze szkodliwością wszem otaczającej nas chemii, toksyn, hałasu i stresu. Niemniej należy pamiętać, że właściwie dozowane pole magnetyczne o odpowiednich parametrach wykazuje właściwości lecznicze również w chorobach, które samo je wywołuje. Terapia polem magnetycznym (magnetoterapia) to jeden z elementów medycyny fizykalnej i w naszym kraju stanowi procedurę medyczną stosowaną również przez NFZ.
Liczne prace naukowe opisują zarówno mechanizm jak i efekty terapeutyczne, które można uzyskać po zastosowaniu magnetoterapii. Przy określonych parametrach pole magnetyczne wykazuje działanie: regeneracyjne, analgetyczne (przeciwbólowe) i przeciwzapalne. [1]
Kiedy terapia polem magnetycznym jest skuteczna?
Producenci aparatury do magnetoterapii w wyniku wieloletnich badań dostosowali odpowiednio tak parametry, aby zabiegi te były skuteczne przy określonych chorobach. Można to przyrównywać do tabletki, która składa się z przynajmniej kilku substancji, które w połączeniu dają określony efekt leczniczy. Podobnie jest z polem magnetycznym- w tym przypadku inżynierowie dopasowują odpowiednie natężenie pola, jego częstotliwość, określają długość trwania zabiegów oraz kształt fali (kształt aplikatora). Kształt aplikatora ma ogromne znaczenie bo nie każde schorzenie może być efektywnie leczone tym samym rodzajem aplikatora. Jeśli aplikator zostanie odpowiednio dobrany wówczas można często skrócić czas leczenia.
Korzystny wpływ pola magnetycznego wykorzystywany jest najczęściej w przypadku problemów z kręgosłupem, przy zapaleniu stawów lub złamaniach, niemniej coraz częściej jest wykorzystywany także u osób cierpiących na choroby przewlekłe takie jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, stwardnienie rozsiane, stany poudarowe, depresja czy stres.
U osób ze stopą cukrzycową pole magnetyczne o określonych parametrach poprawia ukrwienie, redukuje stany zapalne i ogólnie poprawia funkcjonowanie kończyny.
Osoby ze stwardnieniem rozsianym dość często odczuwają duże zmęczenie, różnego rodzaju stany spastyczne jak również dotyka ich nierzadko problem nietrzymania moczu. Odpowiednio stosowane pole magnetyczne u chorych znacznie zmniejsza uczucie zmęczenia, redukuje spastyczność oraz pozwala na zdecydowanie większą kontrolę trzymania moczu. [2,3,4]
W tym serwisie przedstawimy i opiszemy Państwu przykłady zastosowania pola magnetycznego z odniesieniem się do konkretnych prac naukowych podkreślających jego korzystny efekt.
Źródła:
[1]Dent.Med.Pronl. 2002, 39,2, 195-197 ; „Zastosowanie kliniczne wolnozmiennych pól magnetycznych- doświadczenia własne”, P. Jędrzejewski, T. Cieślik, A. Sieroń [2] Przegl. Med. Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2010, 2, 182-188; „ Wpływ zmiennego pola magnetycznego na zmęczenie i wybrane aspekty jakości życia chorych ze stwardnieniem rozsianym”, w. Brola, J. Czernicki, J. Opara, M. Fudala, W. Węgrzyn [3] Fizjoterapia Polska, 2010; 3(4); Vol. 10, 202-210; „Wpływ magentostymulacji na jakość życia chorych z SM”; W. Fibiger, A. Starowicz, M.Wilk [4] Aktualn Neurol 2009,9 920, p. 140-146; „Aktualne kierunki rehabilitacji w stwardnieniu rozsianym”; J. Opara, W. Szwejkowski, W. BrolaZdjęcie główne: Cathy Yeulet/123rf.com