Ból kręgosłupa – dlaczego się pojawia i jak go leczyć?
Ból kręgosłupa to dolegliwość dotycząca nawet 84% Polaków. Niestety wielu z nich zwleka z odpowiednim leczeniem. Tymczasem im szybciej terapia zostanie rozpoczęta, tym większa szansa na wyleczenie kręgosłupa i pozbycie się bólu. Co warto wiedzieć o tym rodzaju bólu, jak go diagnozować i leczyć?
- Jakie są przyczyny bólu kręgosłupa?
- Jakie są objawy bólu kręgosłupa?
- Jak wygląda diagnostyka bólu kręgosłupa?
- Jak leczyć ból kręgosłupa?
Jakie są przyczyny bólu kręgosłupa?
Ból kręgosłupa wbrew pozorom nie dotyczy tylko osób starszych. Jak to możliwe i jakie są przyczyny bólu kręgosłupa? To przede wszystkim siedzący tryb życia i niska aktywność fizyczna, nieprawidłowa postawa ciała (np. podczas pracy) czy przeciążenia związane z wiekiem. Na bóle kręgosłupa skarżą się zarówno pracownicy biurowi, jak i fizyczni (np. górnicy czy budowlańcy).
Jakie są objawy bólu kręgosłupa?
Zastanawiasz się, jakie są objawy bólu kręgosłupa? Oprócz nieprzyjemnego uczucia w plecach (często uniemożliwiającego normalne funkcjonowanie) mogą wystąpić zawroty głowy, drętwienie kończyn, ból szyi, problemy z równowagą czy uczucie zmęczenia. Warto zdawać sobie sprawę, że ból wskazuje tylko, że w organizmie dzieje się coś złego. A poznanie rzeczywistej przyczyny problemu jest bardzo ważne.
Jak wygląda diagnostyka bólu kręgosłupa?
Ból kręgosłupa jest tylko sygnałem ostrzegawczym. Zatem jak wygląda diagnostyka bólu kręgosłupa? Wykonuje się badania obrazowe, m.in. rentgenowskie, tomografię komputerową czy rezonans magnetyczny. Bardzo ważne jest też przeprowadzenie szczegółowego wywiadu i badanie u fizjoterapeuty (testy funkcjonalne).
Jak leczyć ból kręgosłupa?
Ból pleców potrafi naprawdę utrudnić codzienne życie – nawet pozornie błahe czynności mogą wydawać się bardzo trudne albo niemożliwe. Jak leczyć ból kręgosłupa? Warto pamiętać, że leki przeciwbólowe działają tylko doraźnie. Dobrze zatem postawić na odpowiednio dobraną fizjoterapię. Jedną z bardziej skutecznych w przypadku bólu kręgosłupa jest terapia polem magnetycznym. Magnetoterapia działa bowiem przeciwbólowo, regeneracyjnie i przeciwzapalnie, docierając do struktur błon komórkowych.