Ból stawów – leczenie poprzez skuteczną fizjoterapię

ból stawów

Ból stawów utrzymujący się przez kilka tygodni zawsze powinien skłonić pacjenta do wizyty u lekarza lub fizjoterapeuty. Jego najczęstszą przyczyną jest toczący się proces zapalny w tkankach (o różnym podłożu), który prowadzi do degeneracji czyli uszkodzenia stawu i torebki stawowej. Z czasem codzienna aktywność staje się dla pacjenta coraz trudniejsza,  a jeśli w porę nie podejmiemy leczenia pojawia się niepełnosprawność.

 

 

 

Spis treści:

Ból stawów – na co szczególnie zwrócić uwagę

Ból stawów – dlaczego nie wolno go bagatelizować?

Ból stawów leczenie – dlaczego stosujemy pole magnetyczne?

Ból stawów – w jaki sposób działa terapia polem magnetycznym na nasz organizm?

.

.

Zdaniem eksperta- fizjoterapeuty Wojciecha Kiliana
Bolące stawy to nie lada problem dla wielu osób. Jest on nie tylko dokuczliwy, ale także może bardzo utrudnić życie. W skrajnych przypadkach kontuzje, które rozpoczynają się zwykłym bólem, zmieniają nas w inwalidów, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie. 

Ból stawów – na co szczególnie zwrócić uwagę

Właściwie dobrana fizjoterapia podjęta wtedy, kiedy dolegliwości dopiero się pojawiły może pomóc uniknąć poważnych powikłań w tym np. choroby zwyrodnieniowej stawów. Tymczasem u pacjentów, którzy już teraz chorują np. na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), artretyzm, osteoartretyzm, chorobę zwyrodnieniową lub inną chorobę stawów fizjoterapia nie tylko pomoże zmniejszyć ból bez konieczności zażywania środków przeciwbólowych ale przede wszystkim może zmniejszyć stan zapalny, poprawić ruchomość stawów, usunąć uczucie sztywności, spowolnić proces degeneracji i poprawić tym samym jakość życia pacjenta.

W tych sytuacjach warto skonsultować się z fizjoterapeutą:

  • jeśli ból stawów utrzymuje się od dłuższego czasu
  • jeśli często zażywają Państwo środki przeciwbólowe
  • jeśli zażywane środki przeciwbólowe nie przynoszą ulgi lub przynoszą ją tylko na krótko
  • jeśli zależy Państwu na tym, aby powrócić do sprawności i wyeliminować na stałe ból
  • jeśli mają Państwo stwierdzone reumatoidalne zapalenie stawów, artretyzm, osteoartretyzm, zwyrodnienie lub inną chorobę stawów – w tym wypadku im szybciej podejmiemy odpowiednią rehabilitację, tym pacjent będzie mógł osiągnąć lepsze efekty terapii
  • jeśli przyczyna bólu stawów nie jest znana

Ból stawów – dlaczego nie wolno go bagatelizować?

Ból to sygnał, że w naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego i zawsze powinien skłonić nas do poszukiwania jego przyczyny. Jedną z konsekwencji bagatelizowania bólu stawów może być choroba zwyrodnieniowa.

Choroba zwyrodnieniowa stawów (inaczej zwyrodnienie stawów) jest najczęstszą chorobą układu ruchu. Polega na zaburzeniu jakości oraz ilości chrząstki stawowej, której zadaniem jest amortyzowanie ruchu stawu a także umożliwienie przesuwania się powierzchni stawowych. Jeśli leczenie nie zostanie w porę podjęte z czasem uszkodzeniu ulegają również inne struktury takie jak kość pod chrząstką stawową, otaczające staw więzadła, ścięgna, mięśnie czy torebka stawowa. To z kolei powoduje u pacjenta ból oraz uczucie sztywności stawu, a w dalszej kolejności zniekształcenie obrysów i ograniczenie ruchomości. Choroba zwyrodnieniowa prowadzi nie tylko do pogorszenia jakości życia ale także do niepełnosprawności. Dlatego też już wtedy, kiedy zaczynamy czuć ból w okolicach stawów powinniśmy zacząć działać.

Zdaniem eksperta – fizjoterapeuty Wojciech Kiliana

Na pojawiający się ból zapracowaliśmy sobie latami doprowadzając do zwyrodnienia stawów. W większości jednak przypadków szybka reakcja pacjenta może zapobiec najgorszemu. Potrzeba fachowego oka, aby szybko dokonać poprawnej diagnozy. Nie warto czekać i dociekać na forach internetowych.

Pierwszym krokiem, jaki mogą Państwo podjąć, aby pomóc sobie w walce z bólem stawów, to kontakt z nami i konsultacja wstępna z naszym fizjoterapeutą. W trakcie konsultacji specjalista przeprowadza wnikliwy wywiad zdrowotny, wykonuje testy funkcjonalne i analizuje wyniki badań jeśli takimi Państwo dysponują. Dopiero na tej podstawie ustala, co jest przyczyną bólu. Następnie w prosty sposób wyjaśnia skąd bierze się ból i proponuje plan zabiegów, który pozwoli zmniejszyć dolegliwości. W zależności od przyczyny bólu, nasilenia objawów oraz czasu trwania dolegliwości, aby uzyskać pożądany efekt potrzebnych może być kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt zabiegów.  Na wsparcie naszego fizjoterapeuty mogą Państwo liczyć także w trakcie zabiegów oraz po ich zakończeniu – ponieważ otrzymują Państwo od nas zalecenia do stosowania w domu, tak aby efekt terapii utrzymywał się jak najdłużej.

W naszych gabinetach stosujemy najskuteczniejsze formy walki z bólem stawów. Wykorzystujemy m.in. bezpieczną, bezbolesną i jednocześnie bardzo skuteczną formę rehabilitacji, jaką jest pole magnetyczne niskich częstotliwości. Jest to jednak zabieg zupełnie inny niż ten, z którym spotkali się Państwo dotychczas. Parametry zabiegów są indywidualnie dobierane do problemu pacjenta. Posiadamy aż 108 programów leczniczych różniących się przede wszystkim parametrami (kształt fali, częstotliwość, natężenie oraz czas trwania zabiegu). Wykorzystujemy najbardziej nowoczesny sprzęt, jaki obecnie dostępny jest na rynku. Posiada on certyfikat Eskulap dowodzący, że sprzęt został przebadany klinicznie i może być zastosowany w lecznictwie. Wszystko to sprawia, że skuteczność zabiegów jest bardzo wysoka i większość naszych pacjentów widzi poprawę już po kilku pierwszych aplikacjach.

Fizjoterapia w odróżnieniu od stosowanych często środków przeciwbólowych często daje możliwość nie tylko usunięcia bólu ale przede wszystkim walczy z jego przyczyną. Tylko usunięcie przyczyny bólu pozwala z kolei na utrzymanie efektów terapii przez długi czas. Fizjoterapia nie obciąża przy tym innych narządów, tak jak ma to miejsce w przypadku stosowania farmakologicznych środków przeciwzapalnych czy przeciwbólowych (zażywane „tabletki” bardzo mocno obciążają naszą wątrobę oraz mają wiele skutków ubocznych, z których czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy).

Czy jesteśmy w stanie wyleczyć każdego pacjenta przy pomocy fizjoterapii? 

Fizjoterapia czy magnetoterapia nie są cudownymi metodami, które pozwolą na pełne wyleczenie każdego pacjenta. W większości przypadków jednak dzięki odpowiednio zaplanowanej terapii pacjenci uzyskują znaczą poprawę swojego stanu zdrowia. Należy wiedzieć, że jeśli pacjent ma poważne schorzenia, które utrzymują się przez wiele lat to pojedynczy zabieg nie spowoduje usunięcia przyczyny dolegliwości. Konieczne może być wykonanie serii zabiegów i kontynuacja terapii w domu.

Ból stawów leczenie – dlaczego stosujemy pole magnetyczne?

Ból stawów często wynika ze stanu zapalnego. Stan zapalny z kolei prowadzi do zwiększonego napięcia mięśni i  w konsekwencji do przeciążenia stawów oraz uszkodzenia tkanek, a tym samym jeszcze większego zapalenia. Substancje, które uwalniane są w trakcie takiego stanu zapalnego są z kolei przyczyną bólu. W ten sposób powstaje takie błędne koło.

ból stawów

Pole magnetyczne dzięki swoim silnym właściwościom przeciwzapalnym i przeciwbólowym jest idealnym rozwiązaniem u pacjentów odczuwających silne dolegliwości. W tym wypadku terapia manualna czy kinezyterapia może być dla pacjenta wyjątkowo nieprzyjemna i nieskuteczna. Z kolei magnetoterapia dzięki temu, że sama jest nieinwazyjna i bezbolesna, a przy tym działa silnie przeciwzapalnie daje pacjentowi uczucie ulgi od bólu, zmniejsza stan zapalny w tkankach i tym samym spowalnia proces degeneracji stawu. Pole magnetyczne ma również silne właściwości relaksacyjne. Dzięki temu pozwala rozluźnić i oswobodzić te partie, które fizjoterapeuta zdiagnozował jako źródło bólu i w ten sposób zmniejszyć odczuwany dyskomfort. Po usunięciu bólu oraz stanu zapalnego można zastosować specjalny program regeneracyjny, który pobudzi zniszczone tkanki do odbudowy. Uzupełnieniem tej terapii jest również terapia manualna oraz kinezyterapia przeprowadzona jednak dopiero wówczas, gdy pacjent nie czuje już dużego bólu.

Ból stawów – w jaki sposób działa terapia polem magnetycznym na nasz organizm?

Impulsy pola magnetycznego oddziałują na ładunek elektryczny czerwonych krwinek i w ten sposób poprawiają ich zdolność do wiązania tlenu a także plastyczność. Dzięki temu krwinki mogą łatwiej pokonywać przeszkody w układzie krwionośnym. Pole magnetyczne reguluje także napięcie mięśniowe tętnic oraz naczyń, co prowadzi do ich rozszerzenia i usprawnienia transportu tlenu oraz substancji odżywczych w jedną stronę a toksyn w drugą stronę.

Zdaniem eksperta – fizjoterapeuty Wojciecha Kiliana
Stawy nie są tak dobrze ukrwione, dlatego ciężko o ich samoistną regenerację i poprawę stanu. Natomiast stosując pulsacyjne pole magnetyczne niskich częstotliwości możemy ten proces przyspieszyć (zostało to pokazane w badaniach). Jest to szczególnie ważne w przypadku osób z osteoporozą, na którą nie ma lekarstwa. My natomiast możemy znacząco poprawić komfort życia pacjenta.

Pole magnetyczne oddziałuje na każdą pojedynczą komórkę w naszym organizmie. Ruch jonów  w błonie komórkowej wywołany przez pole magnetyczne poprawia przepustowość samej błony. To z kole usprawnia transport substancji odżywczych do komórki oraz odprowadzania toksyn z komórki. Ta niewielka zmiana powoduje, że nasze komórki są lepiej odżywione i dotlenione. Ma to ogromny wpływ również na funkcjonowanie naszych stawów.

Zdjęcie główne: belchonock/123rf.com

4.9/5 - (7 głosów / głosy)