Leczenie osteoporozy polem magnetycznym

osteoporoza

Badania kliniczne potwierdzają wysoką skuteczność terapii polem magnetycznym (magnetoterapii) w przypadku leczenia pierwotnej oraz wtórnej osteoporozy. W połączeniu z innymi terapiami medycyny fizykalnej być może w przyszłości będzie stanowić bezpieczną i pozbawioną skutków ubocznych a przy tym równie skuteczną alternatywę dla dotychczasowych metod leczenia osteoporozy. [1]

 

 

 

Spis treści:

Osteoporoza i magnetoterapia – dlaczego warto skorzystać z zabiegów?

Osteoporoza leczenie – jak działa magnetoterapia?

Magnetoterapia a leczenie złamań

Magnetoterapia zmniejsza również odczuwany ból

Osteoporoza i magnetoterapia – dlaczego warto skorzystać z zabiegów?

  • Osteoporoza to groźna i nieprzyjemna choroba, przy której bardzo ważne jest szybkie rozpoczęcie ewentualnego leczenia. Magnetoterapia to szansa, żeby:
    poprawić jakość kości – a dzięki temu zmniejszyć ryzyko złamań i pęknięć;
  • usprawnić regenerację kości, jeśli doszło już do złamania;
  • zmniejszyć ból i jednocześnie znacznie poprawić jakość swojego życia.

osteoporoza

U pacjentów z osteoporozą terapia zmiennym polem magnetycznym niskich częstotliwości pomaga zahamować proces demineralizacji kości, a co za tym idzie postęp choroby. W badaniach naukowych prowadzonych z udziałem osób z osteoporozą potwierdzono, że regularnie stosowana magnetoterapia wpływa na poprawę stanu klinicznego pacjenta oraz zmniejszenie bólu.[2]

Jest to możliwe dzięki właściwościom regenerującym pola magnetycznego, aktywacji tworzenia nowej tkanki (szybsza odbudowa tkanki kostnień i zwapnień) i lepszemu wchłanianiu substancji budujących.

Osteoporoza leczenie – jak działa magnetoterapia?

Gdy pole magnetyczne przenika przez organizm i dociera do komórek, oddziałuje na ich struktury – dzięki temu są one lepiej odżywione i dotlenione. Magnetoterapia pozwala też przyspieszyć syntezę kreatyny, kolagenu oraz innych białek. To właśnie dzięki temu pobudzany zostaje wzrost kości.

Magnetoterapia a leczenie złamań

Ze względu na gorszą jakość kości (m.in. mniejszą gęstość i odporność) złamania i pęknięcia są niestety częstymi problemami osób z osteoporozą. W tym przypadku również zwraca się uwagę na znaczenie magnetoterapii – pole magnetyczne przyspiesza wytwarzanie blizny kostnej i rozwój tkanki łącznej.
„Złamania należą do grupy schorzeń, w której magnetoterapia jest bardzo częstą metodą wspomagania lub nawet leczenia. Kuracja po złamaniu polega na takiej regeneracji kości, które zapewnia zespolenie szkieletu i uzupełnienie ubytków masy kostnej w miejscach, gdzie takie wystąpiły” [3].

Magnetoterapia zmniejsza również odczuwany ból

Osteoporozie często towarzyszą bóle kości i kręgosłupa, które znacznie obniżają jakość życia. Ból pojawia się także po złamaniach. Działanie pola magnetycznego pozwala ten ból złagodzić, zmniejszając nasilenie nieprzyjemnych dolegliwości. Co ważne: „działanie przeciwbólowe utrzymuje się nie tylko w trakcie zabiegu, ale nawet do 2-4 tygodni po zakończeniu działania pola na organizm” [4].

 

Źródła:
[1] Ross CL (2017) Optimal Time of Efcacy for Using Bone Tissue Engineered Cell Therapies and Pulsed Electromagnetic Field [PEMF] for the Treatment of Osteoporosis. Cell Stem Cells Regen Med 3(1):

[2] A.M. Borowicz i in., Wpływ magnetoterapii na objawy bólowe u pacjentów z bólami dolnego odcinka kręgosłupa, „Medycyna Rodzinna” 2007, 1.

[3] W. Kraszewski, P. Syrek, Magnetoterapia – zastosowanie pola magnetycznego w leczeniu oraz zagrożenia z nim związane, „Prace Instytutu Elektrotechniki” 2010, 248.

[4] J. Pasek i in., Zmienne i stałe pole magnetyczne w leczeniu zmian zwyrodnieniowych, „Journal of Ecology and Health” 2011, 15, 2.

Zdjęcie główne: Sebastian Kaulitzki/123rf.com

Oceń