Objawy oraz sposób leczenia złamań kości
Złamania kości mogą dotknąć każdego z nas i na pewno nie są doświadczeniem przyjemnym. Zwykle wynikają z urazu, dlatego można im zapobiegać. Na szczęście większość złamań jest stosunkowo prosta w leczeniu, jednak wymaga dłuższego odpoczynku ze strony pacjenta.
Jakie są objawy złamania kości?
Jakie są przyczyny złamania kości?
Czy można zapobiegać złamaniom kości?
Jak można wyleczyć złamania kości?
Jakie są objawy złamania kości?
Natychmiastowym objawem pojawiającym się po złamaniu kości, jest silny ból, który może znacznie utrudniać lub uniemożliwiać poruszanie się. Czasem jednak jest on przytłumiony przez dawkę adrenaliny, która pojawia się w organizmie w stanach zagrożenia. Szybko występuje obrzęk w okolicy złamania, czasem jest to również krwiak lub zasinienie. Kończyna, która uległa złamaniu ma nienaturalny obrys, a wzdłuż kości długich można zaobserwować patologiczną ruchomość. W przypadku złamania otwartego, kość przebija skórę poszkodowanego.
Jakie są przyczyny złamania kości?
Zazwyczaj złamanie kości spowodowane jest urazem mechanicznym. Kość ma bowiem określoną wytrzymałość, dlatego pod wpływem działania dużej siły, może ulec uszkodzeniu. Zwykle do złamań dochodzi w wyniku upadków, zmiażdżeń, przygniecenia czy postrzału. Bywa jednak, że przyczyną złamań jest osteoporoza, prowadząca do znacznego osłabienia kości – właśnie dlatego u osób starszych z pozoru niegroźny upadek lub uderzenie może wywołać złamanie kończyny.
Czy można zapobiegać złamaniom kości?
Oczywiście najlepiej jest zapobiegać złamaniom, chroniąc kończyny przed uszkodzeniami mechanicznymi. Czasem jednak nie mamy na to wpływu i złamania są nieuniknione. Aby zwiększyć wytrzymałość kości, należy spożywać rekomendowane dzienne ilości wapnia, który jest jednak słabiej przyswajalny, jeśli spożywamy duże ilości cukru, kwasu szczawiowego lub fitynowego. Wrogiem wapnia są także antybiotyki czy leki sterydowe.
Jak można wyleczyć złamania kości?
Złamanie zawsze powinno być odpowiednio leczone przez chirurga. W większości przypadków stosuje się unieruchomienie kończyny, podczas którego pacjent przyjmuje leki przeciwzakrzepowe. Jeśli dojdzie do złamania otwartego, z przemieszczeniem lub wielomiejscowego, konieczne jest leczenie operacyjne. W ten sposób można nastawić kość lub ją zespolić za pomocą śrub, płytek czy gwoździ.