Osteoporoza – skąd się bierze, jakie są jej objawy i w jaki sposób skutecznie ją leczyć?

Osteoporoza to choroba polegająca na ubytku masy kostnej, osłabieniu kości i zwiększoną podatnością na złamania. Najczęściej pojawia się u kobiet po menopauzie i osób starszych. Skąd bierze się osteoporoza, jakie są jej objawy i w jaki sposób skutecznie ją leczyć? Sprawdź!

Jakie są przyczyny osteoporozy?

Skąd bierze się ta choroba i jakie są przyczyny osteoporozy? Do czynników ryzyka należą przede wszystkim podeszły wiek i menopauza. Do możliwych przyczyn osteoporozy należą też nieprawidłowa dieta (uboga w wapń i fosfor), niezdrowy tryb życia (alkohol, papierosy), długotrwałe unieruchomienie, nieleczona celiakia (uniemożliwiająca wchłanianie m.in. wapnia i fosforu) czy inne choroby towarzyszące (m.in. cukrzyca, kamica nerkowa czy reumatoidalne zapalenie stawów).

Jakie są objawy osteoporozy?

Na początku osteoporoza nie daje żadnych objawów. Jakie są objawy osteoporozy w późniejszym okresie? Mogą wystąpić bóle kości, częste złamania (z czasem nawet pod wpływem codziennych czynności) i obniżenie wzrostu. Częstymi objawami są też tzw. „garb starczy” i bóle kręgosłupa. Objawów mogących świadczyć o chorobie nie wolno lekceważyć – bardzo ważne jest szybkie rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia.

Jak wygląda diagnostyka osteoporozy?

Zastanawiasz się, jak wygląda diagnostyka osteoporozy? Wykorzystuje się tzw. densytometrię kości, która pozwala określić gęstość kości. Wykorzystuje się podwójną wiązkę promieniowania rentgenowskiego, tomografię komputerową i badania USG. Pomocniczo można określić również poziom fosforu i wapnia, a także wykonać biopsję kości.

Jak leczyć osteoporozę?

Warto pamiętać przede wszystkim o profilaktyce – odpowiedniej diecie, aktywności fizycznej i zmniejszeniu działania czynników ryzyka. A jak leczyć osteoporozę? Oprócz stosowania leków i suplementów bardzo ważna jest odpowiednio dobrana fizjoterapia. W przypadku osteoporozy sprawdza się terapia polem magnetycznym, która nie tylko uśmierza ból, ale przede wszystkim pozwala poprawić jakość kości i zmniejszyć ryzyko złamań, a jeśli już doszło do złamania czy pęknięcia – usprawnia regenerację kości.