Z cellulitem zmaga się 85% kobiet w wieku powyżej 20 lat. Charakterystyczne grudki, wyglądem przypominające skórkę pomarańczową, powstają zwykle w okolicy ud, bioder i brzucha, a więc w miejscach, gdzie gromadzi się najwięcej tkanki tłuszczowej. Cellulit jest zarówno problemem estetycznym jak i medycznym [1], wymagającym odpowiedniego leczenia.
Spis treści:
Skąd bierze się i jak wygląda cellulit?
Cellulit – co przyczynia się do jego powstania?
Skuteczne sposoby na cellulit – pomóc może magnetoterapia
Skąd bierze się i jak wygląda cellulit?
Za cellulit, zwany też lipostrofią typu kobiecego, odpowiadają zmiany zwyrodnieniowe tkanki podskórnej, (zmiany obrzękowo-włóknisto-stwardnieniowe), nie zaś jak kiedyś przypuszczano stan zapalny, czyli cellulitis [2]. Cellulit wynika z niewłaściwego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej, która w niektórych częściach ciała odkłada się bardziej niż w innych. Na czym polega mechanizm powstawania cellulitu? Najczęściej wszystko zaczyna się od zaburzeń mikrokrążenia i zastoju limfy oraz krwi w naczyniach krwionośnych i limfatycznych.
Dla niektórych kobiet cellulit jest wyłącznie przykrym defektem kosmetycznym, choć tak naprawdę jego obecność może świadczyć o poważnym stanie chorobowym (np. o niewydolności krążeniowej), któremu czasem towarzyszą nawet dolegliwości bólowe [2].
- Cellulit sprawia, że skóra ud, pośladków, brzucha, a nawet ramion i kolan staje się nierówna i pofałdowana. Pokrywają ją charakterystyczne wgłębienia i uwypuklenia, dlatego też często skórę dotkniętą cellulitem porównuje się do materaca. Cellulit może rozwijać się przez wiele miesięcy nawet do paru lat. Ma kilka rodzajów i stopni zaawansowania.
- Cellulit tłuszczowy (lipidowy, miękki), dotyczy przede wszystkim kobiet prowadzących siedzący tryb życia oraz tych, które w krótkim czasie straciły sporo na wadze. W cellulicie tłuszczowym tkanka podskórna jest wyraźnie pofałdowana, a zmiany zajmują większą powierzchnię. W cellulicie miękkim skóra jest wiotka, a mięśnie słabo napięte [3].
Cellulit – co przyczynia się do jego powstania?
Głównym czynnikiem rozwoju cellulitu jest płeć żeńska. Występowanie cellulitu u mężczyzn należy do rzadkości. Ogromne znaczenie będą miały czynniki genetyczne, hormonalne oraz tryb życia. Sprzyjać cellulitowi będzie przede wszystkim nadmiar estrogenów przy równoczesnym niedoborze progesteronu. Niekorzystnie na kondycję tkanki podskórnej wpływa również siedzący tryb życia, noszenie obcisłych ubrań, niewłaściwie zbilansowana dieta (bogata w tłuszcze, węglowodany, sól, za to uboga w błonnik), a także stres czy stany depresyjne. Co ciekawe, że w rozwoju cellulitu duże znaczenie będzie miała rasa. Okazuje się, że największy problem z cellulitem mają kobiety rasy kaukaskiej (białej)[3].
Skuteczne sposoby na cellulit – pomóc może magnetoterapia
Jak się pozbyć cellulitu? Jedną ze skuteczniejszych metod usuwania „skórki pomarańczowej” jest pulsacyjne pole magnetyczne (PEMF) o niskiej częstotliwości. PEMF działa przede wszystkim na błony komórkowe. Uzupełnia energię komórkową, wywołując różne efekty: przywraca prawidłową dyfuzję jonową w przestrzeni pozakomórkowej i wewnątrzkomórkowej, pobudza białe krwinki, przyspiesza produkcję ATP w mitochondriach (związku chemicznego będącego naturalnym nośnikiem energii w komórce), wzmacnia pompę sodowo-potasową; podwyższa pH komórek, pomaga je dotlenić oraz poprawia krążenie poprzez obniżenie lepkości krwi. Działanie PEMF na komórki poprawia stan śródbłonka poprzez jego wzmocnienie i ograniczenie przepływu płynów na zewnątrz.
Jak widać, pulsacyjne pole elektromagnetyczne ma właściwości regeneracyjne i detoksykacyjne. Magnetoterapia poprawia mikrokrążenie utlenowanej krwi, ułatwiając jej dostęp do konkretnych obszarów ciała. W połączeniu z działaniem detoksykacyjnym ze skóry i tkanki podskórnej usuwane są szkodliwe metabolity (produkty przemiany materii).
W rezultacie kondycja skóry, w tym jej wygląd, poprawia się. Warto dodać, że magnetoterapia pomaga nie tylko w walce z cellulitem, ale również ze zmarszczkami czy łuszczycą.
Źródła:
[1] M. Gałązka, A. Galęba, H. Nuren, Cellulit jako problem medyczny i estetyczny – etiopatogeneza, objawy, diagnostyka i leczenie, „Hygeia Public Heath”, 2014, 49 (3), s. 425-430.
[2] K. Janda, A. Tomikowska, Celulit – przyczyny, profilaktyka, leczenie, „Annales Academiae Medicae Stetinensis – Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie” 2014, 60, 1, s. 29-38.
[3] M. Matysek-Nawrocka, M. Bernat, D. Krasowska, Współczesne zabiegi kosmetyczne i medyczne w redukcji cellulitu, „Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu” 2017, 2 (51), s. 213-2019.