Terapia światłem spolaryzowanym

Zmniejszenie bólu i przyspieszenie regeneracji tkanek – to główne efekty terapii z wykorzystaniem światła spolaryzowanego. Kto może z niej skorzystać? Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

Światło spolaryzowane stosowane podczas zabiegów jest całkowicie bezpieczne dla pacjenta i nie niesie ze sobą żadnych działań niepożądanych (nie ma zagrożenia uszkodzenia skóry, oparzeń czy nagrzania tkanki). Terapia ta jest zatem odpowiednia również dla pacjentów z tendencją do pękających naczynek (powstawania tzw. „pajączków”) czy posiadających żylaki. W trakcie zabiegów może wystąpić jedynie delikatne ocieplenie miejsca poddanego ekspozycji na światło ale na tyle mało intensywne, że nie ma konieczności przerwania zabiegu.

Terapia światłem spolaryzowanym

Aplikator ze światłem spolaryzowanym

Efekty terapii światłem spolaryzowanym

Terapia światłem spolaryzowanym jest niezwykle pomocna w przypadku pacjentów posiadających rany (w tym np. stopę cukrzycową), odleżyny, owrzodzenia czy oparzenia. w przypadku takich zmian naświetlanie stosuje się miejscowo, rozpoczynając od brzegów rany. Dzięki temu pobudzamy zdrowe komórki do produkcji cytokin, a co za tym idzie „uruchamiamy” proces regeneracji. Już po kilku zabiegach następuje przyspieszenie gojenia ran i powstanie słabo widocznej blizny.

Światło spolaryzowane stosuje się także w przypadku rehabilitacji pacjentów ze schorzeniami narządów ruchu w tym u pacjentów z problemami ze strony kręgosłupa czy rwie kulszowej. Naświetlanie skroni, obustronne naświetlanie kręgosłupa oraz naświetlanie dużych naczyń szyi złagodzi również dolegliwości migrenowe.

Ponadto światło spolaryzowane może być stosowane w przypadku stanów zapalnych skóry np. przy zapaleniu powiek a także łuszczycy, aby zmniejszyć blizny i rozstępy, w leczeniu zatok przynosowych, egzemy, wysypki alergicznej, trądziku oraz przy wielu innych schorzeniach. Liczne badania kliniczne potwierdzają wysoką skuteczność tej formy terapii dlatego jest ona często stosowana zarówno w medycynie jak i kosmetologii. Na rynku dostępne są też urządzenia do domowej terapii światłem spolaryzowanym np. lampa BIOPTROM.

Na czym dokładnie polega biostymulacyjne działanie światła spolaryzowanego?

Biostymulacja to nic innego jak działanie czynnika stymulującego na nasz organizm (w tym przypadku jest to pole magnetyczne oraz światło spolaryzowane). Celem biostymulacji najczęściej jest po prostu regeneracja uszkodzonych tkanek. Pomaga również łagodzić dolegliwości bólowe.
Działanie biostymulujące światła spolaryzowanego polega na regulacji parametrów przepływu krwi, poprawie mikrokrążenia, lepszym ukrwieniu tkanek oraz regulacji układu immunologicznego. Ponadto światło spolaryzowane poprawia funkcję mięśni szkieletowych a także pozytywnie wpływa na reakcję somatycznego układu nerwowego.

Kto nie powinien korzystać z terapii światłem spolaryzowanym?

Chociaż terapia światłem spolaryzowanym jest bezpieczna i nie wywołuje działań ubocznych nie powinna być stosowana m.in u:

  • nowotwór złośliwy
  • naświetlanie regionu szyi u pacjentów z nadczynnością tarczycy
  • u kobiet w ciąży
  • u chorych wykazujących nadwrażliwość na światło oraz u pacjentów przyjmujących leki lub stosujących kosmetyki powodujące nadwrażliwość na światło
  • u pacjentów z rozrusznikiem serca lub pompą insulinową