Ból kręgosłupa i stawów – najczęstsze przyczyny

ból kręgosłupa

Ból kręgosłupa i stawów – dlaczego się pojawiają? Skąd bierze się to nieprzyjemne uczucie, które nierzadko obniża jakość życia, a czasem uniemożliwia normalne funkcjonowanie? Przyczyny bólu kręgosłupa lub stawów można podzielić na dwie grupy i warto pamiętać, że odpowiednie rozpoznanie jest bardzo ważne.

Spis treści:

Ból kręgosłupa i ból stawów przyczyny – jakie są?

Jak nie diagnozować bólu kręgosłupa czy stawów?

Ból stawów i kręgosłupa – prawidłowa diagnostyka jest kluczowa

Ból kręgosłupa i ból stawów przyczyny – jakie są?

Przyczyny bólu można podzielić na dwie grupy:

  1. Choroby autoimmunologiczne (przyczyna jest wewnątrz organizmu, nie zależy od nas) – wtedy stosuje się leczenie paliatywne i priorytetem jest poprawa jakości życia.
  2. Bóle spowodowane zmianami strukturalnymi – na przykład z powodu przeciążeń albo z powodu niewystarczającej ilości aktywności fizycznej.

Ta druga grupa występuję znacznie częściej i tym lepiej, ponieważ możliwe jest całkowite wyleczenie. Wystarczy tylko znaleźć przyczynę danych dolegliwości bólowych.

Warto podkreślić, że coraz częstszą przyczyną problemów w naszym organizmie jest brak ruchu. Mamy coraz więcej obowiązków, stresu i spędzamy większość dnia w jednej pozycji. Wszystko to prowadzi właśnie do dysfunkcji kręgosłupa czy stawów. Tymczasem nasz kręgosłup jest tak zbudowany, że potrzebuje aktywności.

Jak nie diagnozować bólu kręgosłupa czy stawów?

Nie należy stawiać rozpoznania wyłącznie na podstawie RTG czy innego rodzaju diagnostyki obrazowej. W 2018 roku przeprowadzono badania na grupie prawie 200 000 osób. Do jakich wniosków doszli badacze? Zmiany zwyrodnieniowe nie mają powiązania z obecnie występującym bólem.

Taka jest fizjologia naszych tkanek i komórek, że się starzeją, natomiast przyczyny należy szukać gdzieś indziej. Prosty przykład: istnieją pacjenci, których obraz kręgosłupa znacząco odstaje od normy, a zwyrodnienia widoczne są na każdym segmencie, jednak nigdy nie skarżyli się na problemy z kręgosłupem albo kolanem.

Ból stawów i kręgosłupa – prawidłowa diagnostyka jest kluczowa

Najważniejszym elementem jest diagnostyka funkcjonalna, badanie całego ciała i doszukiwanie się przyczyny. Zdarza się, że problem leży zupełnie gdzieś indziej i należy to dokładnie sprawdzić. Żeby to zrobić, trzeba być wybitnym znawcą anatomii człowieka, fizjologii i biomechaniki.

W skrajnych przypadkach bóle napięciowe szyi mógł spowodować uraz stawu skokowego z przeszłości, a bóle kręgosłupa lędźwiowego – blizna na czole, którą pacjent miał od dzieciństwa.

Na podstawie tego można wysnuć prosty wniosek: nie ma gotowego schematu ani planu, jeśli chodzi o przyczyny bólu kręgosłupa lub stawów. Każdy organizm jest inny i należy skupić się w pierwszej kolejności na wywiadzie oraz diagnostyce funkcjonalnej pacjenta.

Ból to sygnał, ostrzeżenie. Najważniejsze, aby jak najszybciej zacząć szukać pomocy. Nie należy z tym zwlekać i liczyć, że „samo przejdzie”. Owszem – zdarza się tak, że ból przechodzi samoistnie. Pytanie tylko, czy przyczyna problemu została rozwiązana i czy ból nie wróci za jakiś czas nasilony?

 

Ważne informacje:

 


5/5 - (1 głosów / głosy)