Fizjoterapia – kilka istotnych informacji

Fizjoterapia jest niezbędnym elementem rehabilitacji. Zadaniem fizjoterapii jest przywracanie, rozwijanie i utrzymywanie zdolności ruchowych człowieka. Składa się na nią wiele działań, które mają za zadanie przyspieszyć leczenie i ułatwić choremu powrót do dawnej sprawności. Co jeszcze warto wiedzieć o fizjoterapii?

Kto powinien korzystać z fizjoterapii?
Czy fizjoterapia jest skuteczna?
Kiedy się zdecydować na fizjoterapię?
Na co pomaga fizjoterapia?

Kto powinien korzystać z fizjoterapii?

Z usług fizjoterapeuty bez wątpienia powinny korzystać osoby, które nie mogą poradzić sobie z bólem. Fizjoterapia ma szczególne znaczenie dla osób po różnego rodzaju wypadkach i urazach. Jest wskazana i bardzo korzystna dla osób starszych, które z racji wieku narażone są na problemy zdrowotne. Fizjoterapia jest również elementem treningu, z którego korzystają zawodowi sportowcy wzmacniając poszczególne partie ciała, jak i również poprawiając wytrzymałość.

Czy fizjoterapia jest skuteczna?

Fizjoterapia jest skuteczna w powrocie do zdrowia, ponieważ zwiększa sprawność, zwalcza ból oraz stany zapalne, a także usprawnia czynności poszczególnych narządów. Fizjoterapia sprawia, że procesy leczenia przebiegają znacznie szybciej i sprawniej. Jest jeszcze bardziej skuteczna gdy zachowujemy odpowiednio zdrową dietę dla naszego organizmu. Fizjoterapia jest skuteczną i niezbędną formą leczenia chorób układu ruchu, układu oddechowego, a także przewodu pokarmowego.

Kiedy się zdecydować na fizjoterapię?

Należy skorzystać z usług fizjoterapeuty po doznaniu jakiegoś urazu, z pozoru niezbyt groźnego, którego skutki nie są w dużym stopniu dokuczliwe. Najczęściej sięgamy po fizjoterapie w przypadku występowania dolegliwości takich jak ból kręgosłupa czy bóle stawów. Niewyleczone miejsce może w przyszłości przynieść poważne konsekwencje, a czasem kilka zabiegów masażu leczniczego może zapobiec nasilaniu się urazu. Jeśli nie mamy pewności czy fizjoterapia jest wskazana, można skonsultować się z lekarzem rodzinnym lub ortopedą. W przypadku podjęcia się fizjoterapii specjalista dobierze odpowiedni rodzaj zabiegów, a także ich intensywność i długość trwania.

Na co pomaga fizjoterapia?

Fizjoterapia cechuje się leczeniem zaburzeń układu nerwowo-mięśniowego, sercowo-naczyniowego, mięśniowo-szkieletowego i oddechowego. Bez wątpienia usługi fizjoterapeutyczne pomagają w pozbyciu się bólu kręgosłupa, mięśni czy stawów. Czasem zdarza się, że odpowiedni rodzaj zabiegów pozwala uniknąć operacji, a także pozwala zachować wewnętrzną równowagę organizmu. Fizjoterapia w dużym stopniu pomaga w leczeniu różnych schorzeń takich jak: choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane, dystrofia mięśni czy zespół Costena.