Leczenie endoprotezy polem magnetycznym

Niestety z wiekiem nasz organizm ulega osłabieniu – osoby starsze częściej borykają się m.in. ze zwyrodnieniem stawów. Aby uniknąć kalectwa oraz odzyskać dawną swobodę ruchów, pacjenci często kierowani są na operację wszczepienia endoprotezy. Po zabiegu najważniejszy jest szybki powrót do pełnej sprawności. Z pomocą przychodzi rehabilitacja, fizykoterapia – w tym przypadku niezwykle ważne jest stosowanie magnetoterapii.

 

 

 

Spis treści:

Z czego wykonywane są endoprotezy?

Lepsza jakość nowoczesnych endoprotez

Pole magnetyczne a endoproteza – poznaj korzystne działanie

Z czego wykonywane są endoprotezy?

Endoprotezy wyglądem przypominają staw, który mają zastąpić, i po wszczepieniu przejmują jego funkcje. Wykonuje się je z różnych stopów stali lub tytanu, dobrze tolerowanych przez organizm. Współpracujące ze sobą części (np. odpowiedniki głowy i panewki) są często wytworzone z polietylenu lub ceramiki.
Endoprotezy – ze względu na rodzaj stabilizacji – najogólniej można podzielić na bezcementowe oraz cementowane. Obecnie coraz rzadziej sztuczne stawy mocuje się przy użyciu cementu, czyli kleju kostnego. Takie rozwiązanie wykorzystuje się z reguły wtedy, gdy kość jest słaba, np. z powodu osteoporozy (rzeszotowienia kości).

Lepsza jakość nowoczesnych endoprotez

Obecnie wykorzystuje się różne rodzaje endoprotez, co pozwala dostosować je do potrzeb pacjenta. W doskonaleniu ich konstrukcji widoczna jest tendencja do stosowania technik maksymalnie oszczędzających kość.
Warto zaznaczyć, że nie zmieniły się tylko endoprotezy, ale również postępowanie rehabilitacyjne po operacji. Kiedyś standardem było chodzenie o kulach bez obciążania operowanej kończyny przez 4-6 miesięcy. Teraz natomiast zaleca się szybkie obciążanie kończyny, ponieważ pozytywnie wpływa to na stymulację oraz odbudowę kości i mięśni, co przyspiesza powrót do zdrowia.

Pole magnetyczne a endoproteza – poznaj korzystne działanie

Stosowanie magnetoterapii w przypadku endoprotezy poprawia kondycję tkanek, przyspiesza gojenie i powrót do pełnej sprawności. Dodatkowo korzystnie działa na wszystkie sąsiednie tkanki, które będą zapobiegały obluzowywaniu się endoprotezy. Pole magnetyczne stosowane w rehabilitacji pozytywnie wpływa na organizm, ponieważ działa przeciwbólowo, przyspiesza proces kostnienia po złamaniach i gojenia ran, poprawia ukrwienie, działa przeciwzapalnie.
Już przed wiekami zauważono, że magnetyzm dobrze sprawdza się w leczeniu złamań. Sekret kryje się w rosnącej pod wpływem pola aktywności osteoblastów – komórek budujących kość. To za ich sprawą struktura i gęstość kości poprawia się. Do tego dochodzą rosnąca zawartość wapnia w kościach, a także działanie piezoelektryczne impulsów, które spowalnia zanik kości towarzyszący osteoporozie.
Najważniejszą zaletą jest jednak fakt, że terapię można stosować od razu, nawet mając jeszcze unieruchomioną nogę. Pole magnetyczne przenika przez opatrunek gipsowy i stymuluje komórki do odbudowy i regeneracji.
Materiał, z którego zbudowana jest endoproteza, składa się ze specjalnie przygotowanych stopów i surowców niemagnetycznych, więc aplikacja polem magnetycznym jest bezpieczna (nie dojdzie do nagrzewania się endoprotezy).
Magnetoterapia jest najczęściej aplikowana osobom z całkowitą protezą dużych stawów – biodrowego i kolanowego. Oprócz stymulacji procesów gojenia po zabiegu pulsacyjne pole magnetycznego niskich częstotliwości obniża dodatkowo ryzyko komplikacji infekcyjnych i pomaga w utrzymaniu sąsiednich tkanek w jak najlepszej kondycji, a to przeciwdziała obluzowywaniu się endoprotezy. Powrót do pełnej sprawności staje się przyjemniejszy i szybszy, kiedy ból zostanie złagodzony.

3.6/5 - (28 głosów / głosy)