Nietrzymanie moczu – jak je skutecznie leczyć?

nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu to bardzo wstydliwa dolegliwość, która może dotyczyć nawet 17-60% populacji [1]. Również Ty cierpisz z powodu tego problemu, co zmniejsza Twoją aktywność, powoduje wycofanie społeczne i znacznie obniża jakość życia? Szybkie rozpoczęcie leczenia to szansa, by znacząco poprawić swój komfort i by wrócić do codziennej aktywności – bez stresu czy wstydu. Obecnie dostępne są nie tylko operacyjne czy farmakologiczne metody leczenia. Liczne badania potwierdzają skuteczność również metod nieinwazyjnych i bardzo komfortowych, m.in. magnetoterapii.

 

Spis treści:

Przyczyny nietrzymania moczu – dlaczego pojawia się ta dolegliwość?

Nietrzymanie moczu – wstydliwy problem, z którym możesz walczyć

Nietrzymanie moczu leczenie – jak się skutecznie leczyć?

Magnetoterapia – skuteczna i nieinwazyjna metoda leczenia nietrzymania moczu

Przyczyny nietrzymania moczu – dlaczego pojawia się ta dolegliwość?

Nietrzymanie moczu, czyli jego niekontrolowany i niezależny od woli wyciek z pęcherza, dzieli się na kilka rodzajów. Najczęstszą postacią schorzenia (nawet 50-88% wszystkich przypadków [3]) jest to, które występuje podczas wysiłku fizycznego, kichania, kaszlu, śmiechu i innych aktywności. Wiąże się przede wszystkim z osłabieniem mięśni dna miednicy [3].
Z powodu nietrzymania moczu 2 razy częściej cierpią kobiety [2], a ryzyko wystąpienia tej nieprzyjemnej dolegliwości wzrasta m.in. wraz z przebytymi porodami, operacjami w okolicy układu moczowo-płciowego, chorobami współwystępującymi, niezdrowym trybem życia czy problemami hormonalnymi. Rośnie ono również wraz z wiekiem (u kobiet m.in. z powodu zmian hormonalnych po menopauzie), jednak to wcale nie oznacza, że u młodych osób nietrzymanie moczu w ogóle nie występuje…
Szacunkowe dane z wielu badań wykazują, że ok. 10-25% kobiet po 30. roku życia ma problemy z nietrzymaniem moczu występujący stale bądź okresowo. Po 50. roku życia liczba kobiet, których dotyka to schorzenie, wzrasta aż do 1/3” [2].

Nietrzymanie moczu – wstydliwy problem, z którym możesz walczyć

To krępująca dolegliwość, która znacznie obniża jakość życia i niekorzystnie wpływa na aktywność zawodową czy społeczną. Chociaż nietrzymanie moczu dotyczy ogromnej liczby osób na całym świecie, wiele z nich wstydzi się zwrócić po profesjonalną pomoc. Od momentu wystąpienia pierwszych objawów często czekają nawet ponad 5 lat! [2] Źródła naukowe mówią ponadto, że mniej niż połowa kobiet z tą dolegliwością zgłasza się do lekarza [3].
Tymczasem metod leczenia nietrzymania moczu jest wiele i bardzo często wystarczy po prostu zgłosić się po pomoc, by już niedługo znów odzyskać pełną kontrolę! Diagnostyka obejmuje m.in. szczegółowy wywiad, badania laboratoryjne, badania u ginekologa, USG i inne testy (np. kaszlowy).

Nietrzymanie moczu leczenie – jak się skutecznie leczyć?

Terapia nietrzymania moczu opiera się o leczenie niefarmakologiczne (np. ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy, zmiana stylu życia, magnetoterapia), farmakologiczne (leki) i operacyjne (stosowane w sytuacji, gdy inne metody nie przynoszą efektu).
W wielu przypadkach zmiana stylu życia i wzmocnienie mięśni dna miednicy wystarczą, by pozbyć się dolegliwości, dlatego nie warto czekać z rozpoczęciem leczenia.

Magnetoterapia – skuteczna i nieinwazyjna metoda leczenia nietrzymania moczu

Coraz popularniejsze stają się nowoczesne i metody terapii tej dolegliwości, wzmacniające mięśnie w komfortowych warunkach – przede wszystkim terapia z wykorzystaniem pola magnetycznego. Źródła naukowe mówią:
„Nową metodą od niedawna stosowaną jest stymulacja magnetyczna. […] Metoda ta prowadzi do aktywacji mięśni i ma dobre wyniki, jeśli chodzi o leczenie nietrzymania moczu [2]”.

Badania naukowe przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazały ponadto, że po 6 miesiącach zabiegów z wykorzystaniem pola magnetycznego aż 43% chorych zostało wyleczonych, a u 23% zauważono znaczną poprawę [3].
Magnetoterapia jest jednak nie tylko skuteczna, ale też bardzo komfortowa i bezbolesna. Zabiegi przeprowadzane są bezdotykowo, bez konieczności rozbierania się. Wszystkie parametry zabiegu dostosowywane są ponadto indywidualnie, by jak najbardziej dopasować działanie do dolegliwości.


Źródła:

[1] S. Bender i in., Nietrzymanie moczu, „Medycyna po Dyplomie” 2011 (20), 6 (183).

[2] D. Purc, A. Rasała, Metody leczenia nietrzymania moczu, „European Journal of Medical Technologies” 2015, 3 (8).

[3] A. M. Borowicz, K. Wieczorowska-Tobis, Metody fizjoterapeutyczne w leczeniu nietrzymania moczu, „Gerontologia Polska” 2010, 18 (3).

Zdjęcie główne:  Piyapong Thongcharoen/123rf.com

 

Oceń