Nietrzymanie moczu – wstydliwy problem

Nietrzymanie moczu jest niewątpliwie wstydliwym problemem, o którym raczej się nie mówi w towarzystwie. Moglibyśmy się zdziwić gdyby okazało się, ilu z naszych znajomych to dotyczy. Problem nietrzymania moczu dotyka nawet połowę kobiet! Wielu z nas to niestety lekceważy – czy słusznie?

Jakie są przyczyny nietrzymania moczu?
Jakie są skuteczne sposoby na nietrzymanie moczu?
Komu grozi nietrzymanie moczu?
Jak leczyć nietrzymanie moczu?

Jakie są przyczyny nietrzymania moczu?

Do przyczyn nietrzymania moczu należy przede wszystkim nadreaktywnoćć pęcherza oraz osłabienie mięśni dna macicy. Nadreaktywność pęcherza moczowego polega na tym, że osoba na nią cierpiąca odczuwa nagłą potrzebę oddania moczu, natomiast osłabienie mięśni dna macicy powoduje nietrzymanie moczu przy kaszlu, kichaniu lub ćwiczeniach. Czasami choroba ta może być spowodowana innymi schorzeniami, np. mięśniakami macicy, stwardnieniem rozsianym, cukrzycą, infekcjami układu moczowego czy chorobami neurologicznymi.

Jakie są skuteczne sposoby na nietrzymanie moczu?

Przede wszystkim ważne jest, by zareagować od razu, gdy pojawia się problem z nietrzymaniem moczu – nie należy go lekceważyć. Na wczesnym etapie choroby mogą pomóc takie sposoby, jak ćwiczenie mięśni dna macicy, utrzymywanie dobrej postawy ciała, stosowanie prawidłowej diety bogatej w witaminy i kolagen, a także picie odpowiedniej ilości wody. Ważna jest również technika opróżniania pęcherza – należy to robić w miarę możliwości bez parcia i dopiero przy pełnym pęcherzu. Nie należy jednak przetrzymywać moczu.

Komu grozi nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu dotyczy małych dzieci, a także mężczyzn z przerostem prostaty i kobiety w różnym wieku. Szczególnie narażone są kobiety po porodzie – w tym przypadku zaburzenie zwykle z czasem ustępuje. Schorzenie to występuje często także u kobiet w okresie menopauzy. Czynnikiem ryzyka nietrzymania moczu jest również otyłość, długo utrzymujący się kaszel i wykonywanie pracy fizycznej.

Jak leczyć nietrzymanie moczu?

Na rynku znajdziesz wiele preparatów bez recepty wspomagających leczenie nietrzymania moczu, zwykle zawierających ekstrakt z pestek dyni. Dostępne są również skuteczne leki na receptę. Oprócz profilaktyki i leczenia nietrzymania moczu, ważne jest również utrzymanie komfortu osoby cierpiącej na to schorzenie. Na rynku istnieją na przykład wkładki czy majtki chłonne, które to ułatwią. Jeśli nic nie pomaga – zawsze możesz zdecydować się na operację.