Zabiegi usprawniające po operacjach

We współczesnym modelu leczenia, niezwykle ważna jest rehabilitacja po zabiegu operacyjnym. Działania rehabilitacyjne przyśpieszają powrót pacjenta do zdrowia i uzyskanie sprawności porównywalnej do stanu sprzed zabiegu. Jest to niezwykle ważne, albowiem bezpośrednio po operacji pacjent pozostaje w bezruchu, co niestety owocuje przykurczami, zanikami mięśniowymi czy odleżynami.

Jakie są cele rehabilitacji po zabiegach operacyjnych?
Jak przebiega rehabilitacja po zabiegach operacyjnych?
Jakie metody stosuje się w rehabilitacji pooperacyjnej?
Jak długo wraca się do sprawności po rehabilitacji?

Jakie są cele rehabilitacji po zabiegach operacyjnych?

Zabiegi operacyjne to również ryzyko powikłań związanych z unieruchomieniem a także z działaniem narkozy i najróżniejszych, potrzebnych w terapii leków. Taki czynniki czasem mają zaburzający wpływ na niektóre funkcje organizmu, taki jak oddech czy czynności fizjologiczne. Czasowy bezruch może przyczynić się do dodatkowych unieruchomień czy przykurczów. Celem rehabilitacji jest złagodzenie tych objawów w taki sposób, by jakość życia po powrocie do zdrowia była porównywalna do tego sprzed operacji. Wynikiem bywa znaczne skrócenie czasu hospitalizacji, zmniejszenie powikłań po operacji, a przede wszystkim brak następstw czynnościowych czy organicznych.

Jak przebiega rehabilitacja po zabiegach operacyjnych?

Terapię najlepiej rozpocząć już w pierwszej dobie po zabiegu. Początkowo zabiegi nie powinny być zbyt forsujące, jednak muszą mieć na uwadze zmniejszenie możliwości zakrzepów, przywrócenie właściwej perystaltyki jelit czy też możliwości pełnego oddychania. Wszystko zależy od rodzaju operacji. Czasem niezbędna jest stopniowa pionizacja, a czasem ćwiczenia polegające na rozćwiczeniu konkretnej kończyny.

Jakie metody stosuje się w rehabilitacji pooperacyjnej?

Metody w tego typu rehabilitacji zależą od rodzaju zabiegu i od spodziewanych powikłań. Na ból stosuje się kinezyterapię, masaż leczniczy i terapię manualną. Przeciwko zakrzepom i obrzękom przewidziany jest drenaż limfatyczny, zabiegi fizykalnie i kompresjoterapia. W przypadku, gdy konieczne jest przywrócenie prawidłowego krążenia i normalnego oddychania stosuje się wczesną pionizację i mobilizację klatki piersiowej wraz z nauką oddychania. Inne zabiegi to wspomagani mięśni i stawów za pomocą ćwiczeń, które przywracają prawidłowy zakres ruchu. W niektórych przypadkach konieczne są ćwiczenia z zakresu codziennej samoobsługi. Istotne są też zabiegi przyśpieszające gojenie się rany.

Jak długo wraca się do sprawności po rehabilitacji?

Uzyskanie dawnej sprawności zależy od wielu czynników a zwłaszcza od indywidualnych predyspozycji organizmu. To, jak też jakość i systematyczność zabiegów, ma istotny wpływ na czas całkowitego dojścia do zdrowia i sprawności.