Zwyrodnienie stawów – co warto wiedzieć o tej chorobie?

Zwyrodnienie stawów to choroba kojarząca nam się ze starszymi osobami, które mają problemy z poruszaniem się. Okazuje się, że tego typu kłopoty dotykają coraz więcej osób w znacznie młodszym wieku, przez co znacznie utrudniają życie i obniżają jego komfort. Warto poznać objawy choroby zwyrodnieniowej stawów oraz sposoby leczenia tego schorzenia.

Czym jest zwyrodnienie stawów?
Jakie są przyczyny zwyrodnienia stawów?
Jakie są objawy zwyrodnienia stawów?
Jak można leczyć zwyrodnienie stawów?

Czym jest zwyrodnienie stawów?

Zwyrodnienie stawów to choroba, która spowodowana jest brakiem równowagi między naturalnym niszczeniem stawów, a ich odbudową. Chrząstka stawowa ulega bowiem ciągłej regeneracji, ale z powodu choroby proces ten może ulec zaburzeniom. Z czasem pacjent zaczyna odczuwać ból i dyskomfort, a co ważne, zaawansowanym procesom chorobowym nie da się całkowicie zapobiec.

Jakie są przyczyny zwyrodnienia stawów?

Lekarze wyróżniają dwie przyczyny występowania zwyrodnienia stawów. Pierwsza ma charakter pierwotny – tak naprawdę przyczyna choroby nie jest znana, ale prawdopodobieństwo jej wystąpienia rośnie wraz z wiekiem. Choroba zwyrodnieniowa stawów może mieć także przyczynę wtórną, która może dotykać osoby bardzo młode – pojawia się po urazie mechanicznym stawu, chorobie przewlekłej czy ogólnoustrojowej.

Jakie są objawy zwyrodnienia stawów?

Choroba zwyrodnieniowa stawów daje kilka charakterystycznych objawów. Pierwszym z nich jest ból odczuwany w chorym stawie, który nasila się w szczególności podczas ruchu czy obciążenia stawu. W zaatakowanym stawie pojawia się również nienaturalna sztywność, szczególnie po przebudzeniu lub okresach bezruchu. Z czasem ruchomość chorego stawu maleje, pojawiają się kłopoty z poruszaniem czy charakterystyczne trzeszczenie, wywoływane tarciem nierównych powierzchni stawowych.

Jak można leczyć zwyrodnienie stawów?

Niestety, zwyrodnienie stawów jest chorobą nieuleczalną. Można jednak spowolnić degradację stawów, tym samym zmniejszyć dolegliwości bólowe i kłopoty z poruszaniem się. Stosowane są leki zawierające glukozaminę i chondroitynę, a także zastrzyki w chory staw z zawartością kwasu hialuronowego, sterydów czy komórek macierzystych. W leczeniu stawu dobre efekty przynosi również regularna fizjoterapia.