Ból stawów – skąd się bierze i jak go leczyć?
Ból stawów najczęściej związany jest ze stanem zapalnym w tkankach i jest sygnałem, że w organizmie dzieje się coś złego. Jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowany i leczony, może przerodzić się w poważne problemy zdrowotne i znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Co jeszcze warto wiedzieć o bólu stawów? Przeczytaj!
Jakie są przyczyny bólu stawów?
Jakie są objawy bólu stawów?
Jak wygląda diagnostyka bólu stawów?
Jak leczyć ból stawów?
Jakie są przyczyny bólu stawów?
Zastanawiasz się, jakie są przyczyny bólu stawów? Należą do nich m.in. choroby reumatyczne (np. reumatoidalne zapalenie stawów – RZS), degeneracja chrząstki stawowej, skręcenia czy zwichnięcia, obciążenie stawów z powodu otyłości, infekcje (np. borelioza) i wiele innych problemów zdrowotnych. Bólu stawów, szczególnie trwające minimum kilka tygodni, nie można bagatelizować – zawsze jest wskazaniem do wizyty u ortopedy i fizjoterapeuty.
Jakie są objawy bólu stawów?
Dolegliwości związane ze stawami nie zawsze objawiają się jedynie bólem. Jakie są objawy bólu stawów oprócz tego nieprzyjemnego uczucia? Mogą wystąpić obrzęk, zaczerwienienie, ocieplenie, zaburzona sprawność i ruchomość. Czasami ból nasila się w nocy, a po przebudzeniu chora osoba ma problemy z poruszaniem się.
Jak wygląda diagnostyka bólu stawów?
A jak wygląda diagnostyka bólu stawów? Obejmuje ona przede wszystkim szczegółowy wywiad, w którym odpowiada się na takie pytania jak częstotliwość i długość trwania bólu, objawy towarzyszące, choroby towarzyszące czy obciążenie rodzinne. Badania obejmują ponadto często badania krwi oraz USG, RTG, rezonans magnetyczny czy tomografię komputerową. Wykonuje się również testy funkcjonalne.
Jak leczyć ból stawów?
Prawidłowa diagnostyka i szybkie rozpoczęcie leczenia to szansa nie tylko na pozbycie się bólu, ale przede wszystkim powrót do normalnego funkcjonowania i uniknięcie powikłań. Dobrze przede wszystkim mieć świadomość, że leki przeciwbólowe nie rozwiązują problemu – działają doraźnie, a ponadto organizm szybko się do nich przyzwyczaja, więc konieczne jest zwiększenie dawki. W przypadku bólu stawów bardzo ważna jest odpowiednio dobrana rehabilitacja. Oprócz ćwiczeń pod okiem fizjoterapeuty dobrze sprawdza się terapia polem magnetycznym. Działa ona przeciwbólowo, przeciwzapalnie i regeneracyjnie.